Аналітика, Бізнес, Економіка, Місто

Хмельницький аеропорт: пацієнт скоріше жив?

Перші пасажирські літаки з летовища обласного центру якщо і полетять, то не раніше, ніж через 5-ть років.

Аеропорт Хмельницького протягом останніх 7-ми років примудрився стати і головним болем і міською легендою одночасно. З 2012-го року, коли головна повітряна гавань Поділля втратила сертифікат на польоти, якої тільки інформації, офіційних планів, а інколи відвертих пліток та чуток не з’являлося. За цей час аеропорт з об’єкту інфраструктури перетворився на якусь примарну істоту оповиту купою легенд. І тільки протягом «плюс-мінус» останнього року ситуація навколо летовища стала прояснюватися, причому з натяками та прогнозами на обережний оптимізм. В зв’язку з цим BOGDAN NEWS вирішив зробити невеличкий огляд, як складалася доля аеропорту Хмельницького, яка ситуація на об’єкті зараз та що на нього, принаймні, за офіційними даними, чекає.

Трохи історії…

Для когось це буде дивино, але історія авіаційного Хмельницького, а тоді ще Проскурова, налічує більш ніж сотню років і сягає корінням аж в початок XX-го століття. Саме тоді, на початку Першої Світової Війни в 1914-му році в Проскурові (адже це було прикордонне місто – ред.) було дислоковано невеличку ескадрилью. Для цього облаштували місцевість на південно-східній околиці, там, де сьогодні проходить вулиця Пілотська. Той аеродром до 1945-го року був виключно військовим. Після Другої Світової Війни його передали для користування цивільній авіації.

Історія сучасного аеропорту, по суті, розпочинається 1971-го року, коли на базі Хмельницької авіаескадрильї створили Хмельницьке авіаційне підприємство та розпочали будівництво нового аеропорту. Вже в 1984-му році з нового летовища, на літаку «Як-40», було виконано перший рейс. На момент кінця 1991-го року Хмельницька область була із доволі сучасною, побудованою за відповідними міжнародними нормами, повітряною гаванню. Тут працювали пасажирський і вантажний термінали, діяв пост митниці.

Як докотилися до такого життя?

А ось наступні роки стали для аеропорту Хмельницького не дуже вдалими. Однак біди почалися не одразу. Перші декілька років після придбання Україною незалежності аеропорт провів у «підвішеному» стані. Само собою виникло питання реорганізації об‘єкту, яка вилилася в таку своєрідну «феодальну роздробленість». Тобто з квітня 1994-го року, згідно до наказу Міністра транспорту України, замість одного було створено аж цілих 4-ри самостійних підприємства (держпідприємство «Аеропорт-Хмельницький», регіональне відділення компанії «Авіалінії України», регіональне відділення авіакомпанії застосування авіації в народному господарстві та регіональне підприємство «Украерорух» – ред.).

Пройшовши ще через декілька чиновницьких пертурбацій державне підприємство «Аеропорт-Хмельницький» на початку XXI-го століття отримало статус комунального, який має й досі. Хмельницька облрада, до власності котрої таким чином перейшла повітряна гавань, спочатку добре фінансувала об’єкт. Наприклад ремонтували злітно-посадкову смугу, світло-сигнальну систему. Але після того як почалися перебої з нерегулярними пасажирськими перевезеннями утримувати підприємство з вельми істотним колективом стало важкувато. В пресі в 2009-му році прослизнуло висловлювання тодішнього директора КП «Аеропорт-Хмельницький» Вадима Якимчука стосовно того, що «підприємство збиткове, але що цікаво: з моменту свого створення аеропорт уже був планово збитковим – радянська влада просто компенсувала ці збитки».  

На початку 2010-их аеропорт включили до списку на приватизацію. Але після того, як в 2012-му році вступив в силу Закон, який забороняє відчуження подібних об’єктів, було вирішено передати повітряну гавань в концесію на 30-ть років. Через невдалий пошук інвесторів та зміну влади в Україні в 2014-му, році ці плани залишились нереалізованими.

2016-року на Хмельницький аеропорт чекав ще один неприємний сюрприз. Того року Кабмін України затвердив Державну програму розвитку аеропортів до 2023-го року (кошторис сягає 8,6 млрд. грн. – ред.). Подільська повітряна гавань не увійшла до переліку з 17-ті аеропортів, які потрапили до програми. І все через те, що у летовища не має сертифікатів авіаційної безпеки та аеродрому.

Шанс на відновлення

Не сказати, щоб пасажиропотік був шалений, але з 1994-го по 2009-ий роки через прохідну повітряної гавані пройшло більше, ніж 80-т тисяч пасажирів, прийнято і відправлено понад 2-ві тисячі тон різноманітних вантажів. Всього злетіло й сіло 5500 рейсів. Тобто склалась прикра ситуація: аеропорт, з якого в тому ж 1994-му/95-му роках можна було дістатися не тільки Кийова, а й Стамбулу і, навіть, Риму, повільно, но вірно перетворювався на руїну.  

І ось, нарешті 2015-го року з’явилася грана новина: було оголошено план реконструкції аеропорту. Але спочатку все пішло у стилі «що таке не щастить, і як з цим боротися», який переслідує Хмельницький аеропорт останні  майже 20-ть років. Щось не «клеїлося» з підрядниками та грошима. Да і вищезгаданий інцидент з непопаданням в державну програму розвитку аеропортів оптимізму не додавав.

Тільки наприкінці 2017-го року візка було зрушено. Хмельницька облрада своїм рішенням від 22 грудня затвердила «Програму відновлення та розвитку комунального підприємства «Аеропорт Хмельницький» на 2018 – 2022 роки». Згідно з цим актом реконструкція летовища буде тривати 5-ть років, на неї заплановано виділити 775-ть мільйонів гривень.

Полетіли?

Результати на сьогоднішній день такі: до кінця літа 2018-го року аеропорт очистили від кущів та дерев, які тут наросли за останні сім років. В той же час завершили тендерні процедури та визначили підприємства, які будуть виконувати ремонт злітно-посадкової смуги та заміну вікон в адміністративному приміщенні. Також було підписано угоду про обслуговування 3-х літаків «Ан-2».

І роботи дійсно пішли. Так на початок 2019-го року вдалося капітально відремонтувати пожежно-рятувальне приміщення, контрольно-пропускний пункт, замінити вікна у командно-диспетчерському пункті. Крім того провели поточний ремонт злітно-посадкової смуги і відновили постачання води.

Додамо, що в березні цього року відбулися пробні польоти малої авіації а в літку була запущена повноцінна робота літаків. Як раніше повідомляв BOGDAN NEWS, всі бажаючі можуть подивитись на Хмельницький з вишин пташиного польоту. І навіть можна записатися на курси керування літаком, адже на базі КП «Аеропорт Хмельницький»  відкрито школу пілотів (для Західного регіону – ред.).

Нагадаємо: цього року керівництво аеропорту повідомляло, що перші пасажирські літаки полетять мінімум через 5-ть років, і то, в разі успішної реалізації програми відновлення та розвитку. Також для роботи повітряної гавані треба не менше 35-ти робітників, відповідно їм треба виплачувати зарплату. А це до 6-ти мільйонів гривень на рік і обласна влада навряд чи має такі гроші.

Треба зауважити, що на сесії облради, яка відбулася 19 вересня, депутати проголосували за внесення деяких змін до програми відновлення та розвитку КП «Аеропорт Хмельницький» на 2018-2022 роки. А ці зміни передбачають додаткове фінансування об‘єкту.

Згідно цьому документу аеропорту виділять додаткові десять мільйонів гривень, причому половину коштів надійде цього року з бюджету Хмельницького, а друга частина у 2020-му з обласної казни. Гроші підуть на виготовлення проектно-кошторисної документи для реконструкції аеродромного комплексу з продовженням злітно-посадкової смуги на 500 метрів. В цілому на розвиток аеропорту на 2018-2022 роки офіційно закладено близько 97-м мільйонів гривень.

Таким чином ситуація далеко не патова та навіть навпаки. І все ж таки треба підкреслити: без включення плану по відновленню повноцінної роботи Хмельницького аеропорту до держпрограм по фінансуванню «на повну» подільська повітряна гавань скоріш за все запрацює не скоро.