Дозвілля, Культура

Подорожувати восени? Авжеж, так!

Тепла пора року, а з нею і час відпусток, майже закінчилися, та й погода восени час від часу змушує зайве не виходити з оселі. Здавалося б, ці два фактори, до яких інколи приєднуються фінансові проблеми сьогодення, зовсім не сприяють подорожуванню. Але попри брак коштів та погіршення погодних умов хмельничани все ж таки знаходять час і гроші на осінній відпочинок. Куди саме сьогодні подорожують люди, дізнавався BOGDAN NEWS.

Європа  – понад усе

Хтось може вважати, що туристичні мандри в осінній період, якому притаманні не тільки теплі дні бабиного літа, а й дощі та сльота, ризикують знизити оберти. Але незважаючи на всі негаразди восени хмельничани їздять не набагато менше.

«Якщо ще пару-трійку років тому перше місце за популярністю в осінній період серед подолян займали тури Україною, то зараз на лідерську позицію вийшли подорожі до країн Євросоюзу, – розповів нам тур-менеджер Ігор Байдак. – І справа тут не в падінні рівню патріотизму – сподіваюсь, що з цим у людей все гаразд. Популярність євротурів  пояснюється як мінімум трьома факторами: це довгоочікуваний безвіз, відносно недорогі путівки, та падіння вартості долара. Тобто путівка коштує як і раніше, наприклад 50$, але в гривневому еквіваленті це дешевше, ніж було рік-півтора тому».

Популярністю користуються як тури вихідного дня (на уїк-енд – ред.), так й більш тривали подорожі – на тиждень й більше. Причому хмельничани їдуть не тільки в сусідні Словаччину, Польщу, або Румунію. Чималий попит серед подолян є і на більш дальнє зарубіжжя: Францію, Іспанію й навіть країни Скандинавії.

Зауважимо, що тур-оператори відмічають цікавий факт: якщо раніше переважну більшість серед подорожуючих за кордон складали молодь та люди середнього віку, то сьогодні близько 50% «євромандрівників» – це пенсіонери. «Думаю, чимало людей чуло про те, як проводять своє дозвілля пенсіонери на Заході – вони подорожують. А ми тут, в Україні, принаймні більшість людей поважного віку, могли тільки мріяти про таке, – розповідає хмельничанин, пенсіонер Леонід Якутович. – І справа не тільки в грошах, а і в свідомості людей. Ну не привчені ми, народ наш, витрачати кошти на розваги, навіть на корисні та пізнавальні. Все під подушку на «чорний день» відкладаємо. А ми з дружиною вирішили: дітям ладу дали – вони вже повністю самостійні, так чому б не подивись світ? Ось у жовтні збираємось поїхати на суботу-неділю до Румунії, в Трансільванію».

Колишній інженер підкреслює, що багатієм себе не вважає. «Пенсія в мене не така і велика – 4200 гривень, у дружини трохи менша. Але, якщо жити не широку ногу, то за рік назбирати на пару таких подорожей цілком можливо. Тим більш, скільки того життя залишилось?», – усміхається пан Якутович.

Тур-оператори, в свою чергу пояснюють, що така західна тенденція серед хмельницьких пенсіонерів пов’язана ще й з ціною, адже тур вихідного дня можна придбати починаючи від 30 євро.

В Україні восени попит на замки

На другому місті після подорожей до ЄС у подолян йдуть мандри Україною. «В першу чергу йдеться про подорожі до сусідніх областей – Тернопільської, Львівської, Івано-Франківської та Чернівецької, хоча ними осінні подорожі Україною не обмежуються, – розповідає Ігор Байдак. – В цілому, восени попитом користуються поїздки до замків та маєткових ансамблів. Це логічно – якщо влітку людей більше тягне, так би мовити, до води, то зараз, особливо коли на дворі настане «золота осінь», туристи хочуть погуляти по парках, які як правило розбиті біля палаців та замків».

Погуляти хоча інколи й похмурими, але все одно красивими осінніми днями подільські мандрівники люблять біля замків Львівщини, історичних пам‘яток Умані. Популярні серед туристів й пам‘ятки Хмельницької області, наприклад теж самі Самчики.

Подорожі Хмельниччиною = «економія + цікавість»

Як було сказано вище, чималим попитом серед мандрівників користуються подорожі рідним Поділлям. За словами тур-операторів, незважаючи на пору року, Кам‘янець-Подільській завжди в «топі». З менших перлин Хмельниччини, окрім Самчиків, туристи люблять подорожувати до Маліївців та Сатанова.

«Я працюю звичайним продавцем в одному з супер-маркетів, тож багато грошей не маю. Але відпочивати час від часу все одно треба і осіння пора не є виключенням. Тому подорожі стежками рідного краю – це саме для мене, – каже хмельничанка Оксана Ступко. – У Самчиках я була вже багато разів, але незабаром знов поїду туди. А на «Хєллоуїн» з хлопцем поїдемо до Кам‘янця. Це красиве, просто чарівне середньовічне місто».

На екзотику любителі теж є

За словами тур-менеджерів, замовлення таких екзотичних маршрутів, як до Таїланду, чи до Індії, наприклад, зараз зустрічаються не дуже часто. Адже відповідної фінансової спроможності в більшості громадян сьогодні, на жаль, немає. Але якщо все ж таки спробувати визначити «переможців» серед екзотичних маршрутів в далекі країни, то лідерство зараз у Шрі-Ланки та Тенерифе (один з Канарських островів у Атлантиці, належить Іспанії – ред.).

На останок додамо: до українців в тих же країнах Євросоюзу ставляться позитивно – співчувають і, як правило, бажають закінчення війни переможцями та мирного неба над головою.