Афіша, Місто, Новини, Область

Мазури: проект, який вивчав історію переселенців з Польщі, фінішував

Сьогодні в Хмельницькому відбувся фініш проекту, який протягом чотирьох місяців вивчав історію та побут легендарних мазурів.

Нагадаємо, що мазури є нащадками переселенців з Мазовії (історична область в Польщі – ред.). У 1672 – 1699 роках Поділля входило до складу Османської імперії. В цей час Плоскирівське староство через військові дії було спустошено. В зв’язку з цим місцеві володарі –  пани Замойські, переселяють сюди селян з Мазовії, а саме з мазурського Поозер’я. З тих часів мазури мешкають на Західному Поділлі цілими районами і селами. Незважаючи на те, що ці землі за останні 200-ті років входили до складу різних держав, нащадки польських переселенців завжди мали згуртовану громаду і трималися разом.

Що стосується проекту «Мазури. Мить, що залишиться в пам’яті» безпосередньо, то за чотири місяці його роботи зроблено інформаційні стенди, запущено сайт та видана брошура.

Так на стендах відображено історію появлення мазурів у Західному Поділлі, показано їх побут та культуру у різні роки.  На сайті є матеріали, які було зібрано протягом вищезгаданих чотирьох місяців. Це фото жителів мікрорайону Гречани, на яких можна побачити будинкі, костели, документи, листи з фронту та інше. Також тут можна ознайомитися з розповідями людей про свої сім’ї, історії родин. В брошурі, в свою чергу, у вигляді витримки зібрані всі матеріали дослідження.

Додамо: цей проєкт заслуговує на увагу через те, що дає розуміння того, яким же чином відбувалося переселення поляків на Західне Поділля,  у яких взаємовідносинах мазури перебували з місцевими жителями – українцями.

Проект реалізовано СКЦ «Плоскирів» за підтримки Українського культурного фонду і Хмельницької міськради.