Аналітика, Бізнес

Покупець завжди правий, або як правильно боротися з нечесними торговцями

Не буде перебільшенням сказати, що майже кожному громадянину час від часу доводиться стикатися з придбанням неякісного товару. І не дуже важливо, про що саме йдеться: про «духмяну» ковбасу або бракований телевізор. На жаль, продавці та власники торговельних точок не поспішають повертати покупцю гроші або обмінювати товар на якісний. Та й якість обслуговування в багатьох випадках не найкраща. Журналісти BOGAN NEWS вирішили розібратись, куди скаржитися в таких випадках, яку компенсацію отримає покупець та яке покарання загрожує недобросовісному продавцю.

Дефект – це привід для… знижки

Хмельничани Руслан та Євгенія півроку тому замовили на одній з меблевих фірм гарнітур у спальню. «Товар привезли в строк і ніяких претензій начебто не було, – розповідає Руслан. – Але коли майстри почали збирати меблі, я помітив, що шафа та бильця ліжка дуже різних відтінків, хоча і одного кольору».

Родина вирішила добиватися заміни товару. «Але нас почали «відфутболювати», казати, що таке неможливо, – розповіла Євгенія. – Ми, правда, без особливих сподівань на успіх, вирішили звернутися до відділу захисту справ споживачів». Жінка додала, що фахівці цього відомства таки примусили мебельників зробити заміну.

«Але, оскільки нове ліжко обіцяли привезти за чотири місяці, ми погодились залишити різнокольоровий гарнітур, але чималу частину початкової вартості меблів фірма нам повернула. Таким чином, завдяки фахівцям відділу (захисту прав споживачів – ред.) гарнітур нам вийшов на декілька тисяч дешевше», – резюмує Руслан.

Бракована техніка проблемою не є

Захищати свої права можна та потрібно – адже це прописано в Гельсінській угоді, якою користуються правозахисники в усьому цивілізованому світі.

«Зараз дуже багато людей звертаються до нас зі скаргами на неякісну побутову техніку, комп’ютери та телефони. Втім, одразу розраховувати на заміну товару не варто, – розповіла нам головний спеціаліст Відділу захисту прав споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області Тетяна Левкун. – Магазин повинен або безкоштовно усунути дефект, або знизити ціну. Тобто якщо в вашому новому телефоні западає одна клавіша, але для вас це не фатально, то в магазині вам повинні повернути певну частину вартості».

«Перевіряти якість не відходячи від каси»

Що стосується продуктів харчування, то тут, підкреслює експерт, треба перевіряти якість продукції не відходячи від каси. Але не завжди це можливо.

«Наприклад, варіння, джеми та консерви. Якщо ви вже вдома відкрили банку і побачили, що продукт неналежної якості, то можете піти в магазин і вимагати повернути гроші або замінити товар, – продовжує пані Левкун. – Якщо вам не йдуть на зустріч, то треба в двох екземплярах написати заяву і одну копію віднести в магазин».

Протягом наступних 15-ти діб магазин повинен дати письмову відповідь, і, знову ж таки, або повернути гроші, або замінити товар. Якщо заяву не приймають або відповіді не має, то треба йти до Відділу захисту прав споживачів чи до Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області (вул. Грушевського, 87 і, відповідно, Шевченка 53 – ред.). За порушення правил торгівлі продавець сплатить штраф від 17-ти до 170-ти гривень.

«Як правило, продукти харчування псуються через неправильні умови зберігання. Наприклад, у холодильнику немає необхідної температури для зберігання сирків чи ковбаси. У вітрині повинен бути встановлений термометр. Про необхідність його наявності не всі покупці знають або просто не звертають уваги. Але треба чітко запам‘ятати: якщо термометру немає, то продукти в такому магазині краще не брати», – радить Тетяна Левкун.

Окрім того, навіть у маленьких крамничках продавець зобов‘язаний видати покупцю чек. Якщо за скаргою людини фахівці Відділу з‘ясують, що чеків у магазині не видають, то власника притягнуть до відповідальності.

За неввічливість – 8500 гривень

Покарання чекає на власника магазину і у випадку, коли на товарі немає відповідної інформації – строку придатності тощо. Найбільші ж штрафи, за словами експертів, чекають на торговців у тому випадку, якщо продавець, незважажючи на прохання покупця, не надав необхідної інформації чи консультації про товар, відмовив в його реалізації. Тобто повівся по-хамськи.

«Довести це непросто – треба свідків мати та поліцію викликати. Якщо правоохоронці зафіксують факт неналежної поведінки продавця та його відмови продати товар, то ми стягнемо з власника магазину суму до 8500 гривень», – пояснює Тетяна Левкун.

Взагалі, кажуть експерти, звертатися до них можна в будь якій формі – навіть через Інтернет. Але слід пам‘ятати: всі штрафи, які стягуються з продавців або власників торговельних точок, йдуть державі. Покупець, як було згадано вище, може розраховувати на обмін товару/повернення коштів (продовольча група товарів), або на знижку вартості/безкоштовний ремонт (непродовольча група товарів).

Якщо ж людина налаштована стягнути з нечесного торгівця гроші безпосередньо собі, то в такому випадку треба звертатися виключно до суду.