Культура, Місто, Новини

“Бібліотека – це душа громади”

Хмельницька обласна бібліотека для юнацтва цьогоріч святкує 40-річний ювілей своєї фактичної діяльності.

Одне відоме висловлювання каже, що “Люди читають – країна мислить”. Це одне з гасел, під яким працюють співробітники Хмельницької обласної бібліотеки для юнацтва (далі в тексті ХОБЮ – ред.). За час свого існування ця культурна установа пережила багато чого: й радість часів становлення, й занепад у “лихих” дев’яностих. Але працівники завжди продовжували ті традиції, які були заложені в бібліотеці з перших днів існування. BOGDAN NEWS поспілкувався з працівниками та читачами ХОБЮ і з’ясував, чим саме живе цей заклад культури сьогодні. Тим більш, що приводів для цього два: 30-го вересня в Україні своє професійне свято відзначають працівники бібліотечної галузі, а вищезгадана культурна установа цьогоріч святкує 40-річчя своєї фактичної діяльності (ХОБЮ заснован 1977-го року, двері для читачів заклад відкрив 1979-го року – ред.).

Бібліотека для юнацтва, але…

Почати слід з того, що, незважаючи на назву, бібліотека для юнацтва не звосім… юнацька.

“Щороку бібліотека облсуговує майже 30-ть тисяч користувачів юнацького віку – цк від 14-ти до 21-го року. Але ми публічний заклад, ми відкриті для всіх і надаємо послуги будь якій категрії жителів області, – розповіла нам заступник директора Хмельницької обласної бібліотеки для юнацтва Віра Тарчевська. – Щороку ми видаємо понад 500-т тисяч примірників документів, як друкованих, так і електорнних. Це понад 180-т тисяч відвідувань – для нашого регіону добраий показник. Він каже про нашу затребуваність”.

Треба зауважити, що бібліотека є піонером у впровадженні багатьох прогресивних нововведень. Так ще в 2001-му році у ХОБЮ було відкрито перший в Хмельницькому безкоштовний інтернет-центр.

“Крім того, наша бібіліотека була першою, в якій запрацював телефон довіри для молоді. Він існує і зараз. За допомогою такого сервісу всі дозвонювачи можуть отримати психологічну та інформаційну допомогу, – продовжує пані Тарчевська. – Додам, що відома школа іконопису “Нікош” теж почала діяльність саме у нашій бібліотеці”.

Обговорення, тренінги, флешмоби + “Ніч в бібліотеці”

Парцівники бібліотеки мають чималий творчий доробок і проводять з відвідувачами обговорення, тренінги, флешмоби. Темою може бути все, що завгодно, але перевагу віддають таким актуальним сьогодні темам, особливо серед молоді, як булінг, толерантність.

Додамо, що без заходів з розважальною складовою теж не обходиться. Так протягом останніх років було декілька разів проведено “Ніч в бібліотеці”. Під час цього івенту гості бібліотеки в різних локаціях слухали музику та вірщі, самі музикували та декламували, грали в настільні ігри.

Співробітники бібліотеки запевняють: завдяки такому розмаїттю заходів та їхній привабливості читачі із задоволенням йдуть до закладу. Адже розуміють, що тут можна не тільки почитати та взяти книжку, або посидіти в Інтернеті, а й цікаво та корисно провести свій час.

Читачі їдуть з всієї області

Хмельничанину Костянтинові 23  роки. Він мистецвознавець за фахом.

“В цю бібліотеку я записався ще в 15-ть років – тоді для навчання в школі було потрібно. Якщо чесно, я думав, що книжками для навчання в школі все і обмежеиться. Просто не міг собі уявити, що в бібліотеці може бути не просто цікаво, а, я сказав би, стильно, – розповідає хлопець. – Тут відбуваються перегляди цікавих стрічок немейнстрімового кіно. Якось прийшов на “Ніч в бібліотеці” – дуже сподобалося, тим більше, що це справді на всю ніч. Прямо як у клубі. А книжки я тут все одно і зараз беру – адже в цій бібліотеці можна знайти таку книжку, котру в наших крамницях не відшукати”.

А студентка Тетяна, в прешу чергу, користується послугами інтернет-центру. “Мені немає сенсу щодня носити з собою ноутбука, а тут, в принципі, доволі нормальний інтернет, – каже пані Тетяна. – З’єднання таке, що працювати цілком можливо. Да і швиденько документ якийсь набрати, або роздрукувати можна”.

Взагалі, потік читачів чималий. “Їдуть з області – у нас є статистика окрема, – пояснює провідний бібліотекар Ірина Іщук. – Причому приїжджають не тільки з районних центрів, а й з невеличких містечок і навіть з сіл. Тим більш, що коштує запис до бібліотеки виключно символічну суму – для громадян віком від 14-ти до 21-го року чотири гривні. Після 21-го року – п’ять”.

Все сучасно – від “а” до “я”

Додамо, що в ХОБЮ всі процеси автоматизовані – від запису читача до замовлення книг. Не в останню чергу це можливо завдяки вищезгаданому інтернет-центру (отриманому за програмою “Бібліоміст” – ред.). Зараз в бібліотеці є парк з 80-ти комп’ютерів.

“Парк комп’ютерів оновлюється за бюджетні кошти та зароблені нами. Самі ми заробляємо платними послугами бизько 100 тисяч гривень на рік. На ці грощі ми купуємо не тільки актуальні книги, а ще оновлюємо нащі комп’ютери. Можемо придбати мультімедійне обладнання, щоб нащі заходи проходили на сучасному рівні”, – пояснює Віра Тарчевська.

“Читай – формат не має значення!”

На питання, які зараз труднощі є в роботі бібліотеки, пані Тарчевська відповідає: “Труднощі в самій ситуаціїї з читачем. Молодь надає перевагу гаджетам, комп’ютерам. Але це не є великою проблемою. Наше гасло таке: “Читай – формат не має значення!”. Так що головне навантаження на бібліотекаря – залучити читача до бібліотеки. І наш успіх в тому, що читачі в нас є!”.

Для того, щоб так було й надалі, треба розуміті всі особливості сучасного покоління. “Воно зовсім інше від того, яким були ми. Як що наше покоління повністю розчинялося в художній літературі, то сучасна молодь має багато альтернатив, – пояснює бібліотекар Діана Матвеєва, яка веде методичну роботу. – Молоді люди мислять нестандартно, вони не зашорені, в чомусь зухвалі. Відповідно і літературу вони таку саму й обирають. Їм не цікава “причесана” література, їм треба щось “гостре”, з викликом”.

Все це, як то зміни читацьких смаків, впливання все більшої комп’ютерізації на суспільство та інші виклики часу у Хмельницькій обласній бібліотеці для юнацтва відстежують та враховують.

В ХОБЮ впевнені, що витримають випробування і затребуваність цієї культурної установи серед хмельничан буде такою ж високою і в майбутньому. “По іншому бути не може, адже бібліотека – це душа громади”, – додають співробітники закладу.