Економіка, Новини, Область

Велика аварія на Хмельницькій АЕС сталася через недбалість?

Через надзвичайну ситуацію «Енергоатом» може не дорахуватися більше 4-х мільярдів гривень.

Вироблення енергії Хмельницькою атомною електростанцією повністю зупинено. Як минулого тижня повідомляв BOGDAN NEWS, другий енергоблок об’єкту було виведено на планово-попереджувальний середній ремонт. Що стосується енергоблоку №1, ремонт якого на даний момент триває більше 10-ти місяців, то його планують запустити в дію в середені грудня цього року. Але схоже на те, що перший блок знову почне давати електроенергію (далі в тексті е/е – ред.) дещо пізніше. Адже з його ремонтом вийшло як в одному відомому виразі: «хотіли як краще, а вийшло як завжди». Тобто ремонтували-ремонтували і в результаті… поламали.

Про аварію на першому енергоблоці стало відомо лише нещодавно, хоча сталася вона ще в серпні. Така затримка, як повідомляють у пресі, пов’язана з вживанням верхівкою «Енергоатому» заходів щодо закамуфлювання своєї недбалісті і піднесення в якості причини надзвичайної події диверсії.   

Хроінка подій

Якщо казати більш-менш стисло, то в серпні цього року на Хмельницькій АЕС сталося приблизно наступне. 14.08.2018 на першому енергоблоці працівники здійснювали передпускові роботи та високовольтні випробування. В цей час в обмотці статора турбогенераторної установки № 1 сталося коротке замикання. Через це генератор суттєво вигорів всередині, сталася автоматична зупинка першого енергоблоку.

Комісія Міністерства енергетики встановила: безпосередньою причиною інциденту стало перегріввання стержня № 41Н статора. Це було викликане тим, що в патрубку системи охолодження стрижня знаходився сторонній предмет – тканинний пиж, який використовують для прочищення вищезгаданої системи.

Додамо, що в той же час комісія Міненерго встановила: під час здійснення передпускових робіт працівники підприємства не вжили ніяких заходів, які були б спрямовані на недопущення аварії. Хоча системи контролю та моніторингу першого енергоблоку протягом 30-ти хвилин до замикання вже сигналізували про відхилення в роботі турбогенератора.

Тобто надзвичайна подія на АЕС сталася через невідповідне проведення «Енергоатомом» ремонту обладнання, невжиття заходів, що спрямовані на недопущення пошкодження агрегатів та порушення відповідних процедур.

Наслідки не райдужні

Зараз на ХАЕС рапортують про проведення ремонтних робіт з відновлення турбогенератора. Все відбувається «згідно із розробленим графіком за декількома напрямками». Але в ЗМІ вже з’являлася інформація, що, згідно попереднім оцінкам фахівців, вартість спаленого турбогенератора така, що його відновлення є економічно недоцільним.

Крім того, Хмельницька АЕС буде мати недовироблення е/е, про яку було заявлено і яку чекають на ринку. Таким чином через серпневу аварію «Енергоатом» отримає такі фінансові втрати, які можуть складати більше 4-х мільярдів гривень.

Що стосується ремонту першого енергоблоку, то його ремонт замість середини грудня цього року фінішує не раніше лютого року 2020-го. Що стосується ремонтних робіт на енергоблоці № 2, які стартували 27.09.2019, то їх планується проводити протягом 52-х діб.

Додамо, що за даними представника Президента України в уряді Андрія Геруса на вітчизняному ринку сьогодні вже є дефіцит е/е. Він коливається в межах від 5% до 30%.

Крім того, після інциденту на прешому блоці ХАЕС та його наслідків державі, за інформацією посадовця, для того щоб пройти опалювальний сезон, треба додатково закупити близько одного мільйона тонн вугілля.