Місто

«Комфортні» мрії: хмельничани хочуть менше маршруток, більше зелених зон та велодоріжок

Мешканці Хмельницького розповіли, які «плюси» і «мінуси» вони сьогодні бачать в житті міста.

Нещодавно видання «Фокус» опублікувало рейтинг найбільш комфортних для проживання обласних центрів України. Цього року в даному табелі про ранги Хмельницький посів престижне друге місце, поступившись лише Києву. Що стосується сусідніх обласних центрів, то їх наше рідне місто залишило далеко позаду. В списку з 22 позицій (окуповані Донецьк, Луганськ, Севастополь та столиця АР Крим в рейтингу участі не брали – ред. ) Вінниця, Рівне, Тернопіль, Житомир та Чернівці посіли, відповідно, п’яте, восьме, десяте, шістнадцяте і двадцяте місця. Більше всього балів Хмельницький набрав у розділах «Екологія», «Кримінальна ситуація» та «Економіка». Найнижчі «оцінки» місто отримало за «Демографію», «Фінансову активність» і, завдяки «замороженому» аеропорту, «Інфраструктуру». Але це все підрахунки експертів. BOGDAN NEWS же вирішив зробити «зріз» думок безпосередньо хмельничан та розпитати їх, що на їх думку сьогодні в житті міста є «плюсами», а що «мінусами». Адже точки зору у експертів і пересічних громадян можуть суттєво відрізнятися.   

«Не треба боятися і зі своїми вимогами просто іти до влади»

Одразу зауважимо, що містяни налаштовані доволі патріотично. Так підприємець Ігор вважає, що друге місце для Хмельницького – це цілком природньо та заслужено. «Тому що зміни, які останнім часом відбуваються в місті, не можливо не поміти. Є результати. Це стосується зупинок громадського транспорту, і самого транспорту, смітників. Того, що визначає саму інфраструктуру міста – доріг, тротуарів. Прогрес є, і якщо цього факту хтось не помічає, то це його проблеми», – каже чоловік.

Ігор додає: сказати, що все ідеально, звичайно не можна. «Є недоліки, але чи варто про них волати? Адже сміття з хати не виносять. В нас сьогодні владні структури доволі доступні. Так, в мене є деякі претензії, але я можу їх висловити і мене почують. Людям бажано пам’ятати – в місті є багато над чим працювати. Не треба боятися і зі своїми питаннями та вимогами просто іти до влади, вас почують», – резюмує чоловік.

До рівня ЄС ще далеко

А ось програміст Ярослав каже, що його не задовольняє стан громадського транспорту.

«Багато старих незручних тролейбусів і мене це дратує. Але останнім часом, я бачу, іде оновлення парку. Нові тролейбуси комфортні, в них можна їхати із задоволенням. Шкода, що їх не дуже багато, – ділиться думками Ярослав. –  Крім того, вагомим мінусом є велика кількість маршруток. В них за проїзд беруть 5-6 гривень, а комфорту немає. Та і в нових тролейбусах нехай влітку вмикають кондиціонери, я чув, що вони там є».

Хлопець багато подорожує і акцентує: порівняно з іншими обласними центрами України Хмельницький цілком на рівні, але порівняно з містами в Євросоюзі не витримує конкуренції.

В цілому чимало містян скаржаться на те, що з одного боку з транспортом все начебто гаразд, а з іншого ситуація «не дуже».

«Ось нові тролейбуси, які з’являються на наших вулицях, дуже зручні. Правда, в час пік транспорту все одно не вистачає. Треба щось з цим робити, – каже бариста Зоя. – По іншим питанням: сміття вивозиться біль-менш нормально, дороги ремонтують. Звичайно, хотілося б, щоб малим підприємцям давали більше можливості розвиватися, зменшили податки. Але, схоже, що ці питання вже загальноукраїнського рівня, а не міського».

Недоліки є у кожного міста

Деякі опитані просто підкреслюють: в Хмельницькому, враховуючи економічну ситуацію в країні, ще доволі комфортні умови проживання. 

«В нашому місті, на відміну від багатьох обласних центрів, є стабільний графік подачі гарячої води, непогано працює транспорт. Є багато торгових точок, супермаркетів, де кожна людина може за можливостями свого гаманця придбати як товари широкого вжитку, так і продукти харчування. Я бачу в цьому великий позитив, – каже бібліотекар Віра Борисівна. – А недоліки – вони є у кожного міста. Я знаю, що є затори в час пік, важко вранці добиратися на роботу. Тобто дороги не пристосовані для сьогоднішньої кількості транспорту. Не дуже багато є комфортних зон для відпочинку, зелених насаджень. Але я сподіваюсь, що це питання вирішиться».

В той же час, на думку хмельницького художника Сергія ситуацію з парками можна записати в перелік «плюсів» Хмельницького. «З парками майже все гаразд. Багато зелені. Є де погуляти та покататись, – запевняє Сергій. – З освітою теж не все погано – в мене син в навчається в школі, тому я цю тему знаю. Стосовно транспорту мені щось конкретне сказати важко – я переважно їжджу на велосипеді. І ось велодоріжок як раз не вистачає. Ця інфраструктура майже не розвинена!».

Двояка ситуація з екологією та працевлаштуванням

Нагадаємо, що одну з вищих оцінок у експертів Хмельницький отримав у розділі «Екологія». Хмельничани частково згодні з такою оцінкою. «В плані екології у нас непогано. Негірше, ніж у Тернополі, чи Вінниці, – каже журналіст Світлана, яка досліджувала цю тему. – Але є й зворотній бік медалі. Багато зелених зон вирубують під забудови. Нові дерева садять, але скільки з них «виживають», ніхто не каже. Адже не всі саджанці «приймаються» через засоленість грунту, яка збільшується».

З роботою, за словами Світлани, теж ситуація двояка. «З одного боку її не дуже важко знайти. До нас в місто їдуть працювати навіть люди з інших областей – з Черкащини, Кропивницького. Але рівень зарплат далеко не завжди задовольняє», – каже журналістка.  

Світлана є ще одним нашим респондентом, який вважає, що маршрутки треба прибирати з вулиць міста. «Також, якщо ми розмовляємо про транспорт, треба зауважити: ввечері важко добиратись куди тобі треба. Так, вартість проїзду у нас одна з найменших в Україні. Але я згодна, щоб її підняли в розумних межах, тільки щоб транспорт ходив частіше та регулярніше».

Резюмуючи можна сказати: тішитися другим містом в рейтингу комфортності можна скільки завгодно, але хмельничани хочуть подальшого, при тому більш стрімкого розвитку міста. Чи почує їх влада? Час покаже.