Політика

Експерти: людям треба більше знати про «формулу Штайнмаєра» та з чим її «їдять»

Фахівці вважають, що на відвідуваність нещодавніх протестних акцій в Хмельницькому вплинуло декілька різних факторів, головними з яких є політична втома, певний недолік інформації та електоральні уподобання подолян.

Протягом останніх днів «формула Штайнмаєра» впевнено тримає одне з лідерських місць у переліку топ-новин. Через підписання цього документу та намірів української влади його реалізувати в багатьох містах держави відбулися мітинги. В Хмельницькому акції протесту під гаслами «Ні капітуляції!» та «Не хочемо миру. Хочемо перемоги!» пройшли в минулу середу та неділю. Також в суботу, 05.10.2019, депутати Хмельницької облради одноголосно проголосували за звернення до Президента України Володимира Зеленського щодо неприпустимості реалізації «формули Штайнмаєра».

Повертаючись до мітингів пересічних громадян треба зауважити: активність людей на них в різних містах суттєво відрізнялась. Що стосується Хмельницького, то 02.10.2019 на протестній акції біля «Дитячого світу» за різними оцінками було від 100 до 250 чоловік. На недільний мітинг на Майдані Незалежності зібралося близько 200 активістів. При чому можна було чути, як деякі мітингарі в розмовах між собою висловлювали неприємне здивування: мовляв, людей могло б бути й побільше, адже питання для держави важливе. Дійсно, порівнювано з протестними акціями 2004 та 2013-2014 років, коли на тому ж Майдані Незалежності проштовхнутися не можна було, нещодавні мітинги виглядали трохи млявими. В зв’язку з цим BOGDAN NEWS вирішив спитати у експертів, з чим на їх думку сьогодні пов’язаний такий помірний рівень активності громадян.          

Назву знають майже всі, а сенс – ні

На думку історика, професора Хмельницького Національного Університету Юрія Земського на активність хмельничан під час мітингів стосовно «формули Штайнмаєра» вплинуло що найменше два фактори.

«Перший фактор – у людей останнім часом виникла втома від політики в цілому. Цей процес триває вже декілька років, суспільство занадто заполітизоване, тому і наслідки відповідні. Другий фактор полягає в тому, що не всі люди добре розуміють, яку небезпеку несе в собі підписання та реалізація «формули Штайнмаєра». Так, аналітиками на цю тему сказано вже чимало, але, незважаючи на це, громадськість ще не встигла до кінця оцінити ситуацію, яка складається», – пояснює свою думку пан Земьский.

Експерт додає, що наприклад в Києві розуміння в цьому плані більше. «Там високий рівень активності, там люди ближче до політиків. Тому до них інформація і її сенс доходять швидше. Хмельничани, напевно, ще не повністю відчули реальне положення справ. Але якщо маховик народного протесту не затихатиме, то й у нас подібні акції будуть більш чисельними. Народною хвилею ми доведемо владі, що вона не завжди робить ті кроки, які корисні для держави», – каже Юрій Земський.

За його словами в Хмельницькому поки що не має необхідної «критичної маси» для більш чисельних протестів. «Коли вона буде? Ми це побачимо. Коли на цю тему почнуть розмовляти в крамницях, на зупинках, в транспорті. Тобто це питання перестане бути темою лише найсвідомішої частини містян. Це й буде маркером того, що суспільство «дозріло» до зрозуміння, який справжній сенс у цієї «формули»» – резюмує пан Земський.

Протестні акції є явищем нормальним, але…

Кандидат історичних наук Юрій Блажевич згоден з колегою, що недолік інформації і розуміння у громадян впливає на чисельність протестних акцій. Але результат впливу таких недоліків експерт трактує на свій лад.

«Моя думка проста – якщо народу не пояснили що і до чого, то і будуть акції. Я нещодавно дивився дані одного соціологічного опитування, так його результат наступний: 60% респондентів взагалі не знають, що це за така «формула Штайнмаєра», – каже Юрій Блажевич. – Самі протестні акції є явищем, в принципі, нормальним. В нашій країні вони не заборонені – хто хоче, може виходити.  Але, підкреслюю, спочатку треба людям все пояснювати. Суспільство має контролювати владу, але щоб виконувати цю функцію якісно, треба краще розбиратись в ситуації. В даному ж випадку люди вийшли протестувати і, в той же час, чимала кількість мітингувальників самі не дуже добре розуміють, проти чого конкретно».

Протестувальники бувають різні

А ось професор, доктор історичних наук Микола Кабачинський вважає, що помірний рівень активності громадян під час мітингів щодо «формули Штайнмаєра» напряму пов’язаний з електоральними симпатіями хмельничан.

«Давайте пригадаємо, що багато хмельничан на президентських виборах проголосувало саме за Володимира Зеленського (70,80% проти 26,83 у Петра Порошенка – ред.). Таке волевиявлення теж було свого роду протестом проти попередньої влади. І тепер ці люди, в якомусь сенсі протестувальники за натурою, можливо думають: «Я за Зеленського та його політсилу голосував, чого я тепер буду проти них виходити?». Неможна виключати, що такі громадяни може й готові підтримати протест, але вважають, що пройшло мало часу і треба в майбутньому ще подивитись на результати роботи нової влади», – пояснює свою точку зору Микола Кабачинський.

«Крім того, не треба забувати, що «формула Штайнмаєра» – це, хоча і теоретично, але все ж таки крок для мирного влаштування. Ніхто ж не може стовідсотково сказати: «формула Штайнмаєра» це поразка, капітуляція, – продовжує думку пан Кабачинський. – І Зеленському не кажуть, що він здає наші інтереси. Його ніби то застерігають від цього. Тому, на мою думку, сьогоднішні протести – це такі акції застереження».

Експерт нагадує: серед політиків, які сьогодні закликають протестувати проти «формули» є й ті, які увесь час, починаючи з 2015 року, акцентували спиратися на Мінські домовленості.

«А «формула» їм (Мінським домовленостям – ред.) не протирічить. Тоді чого вони закликають виходити на мітинги? Ось так і виходить: той до кінця не знає, що це за «формула Штайнмаєра», той її по своєму бачить, а хтось взагалі не визначився», – каже Микола Кабачинський.

Зеленський обдурить… Путіна

Наостанок експерт акцентує на одному цікавому моменту.

«Чимало людей не відкидають, що «формула Штайнмаєра» це шлях до миру, а як відомо, поганий мир краще за хорошу війну. Такі громадяни бояться, що Володимир Путін, як політик зі стажем та досвідом, під час реалізації «формули Штайнмаєра» просто обдурить молодого і недосвідченого Зеленського. Але ж можна подивитись з іншого боку: молодий та хитрий президент України зможе «обвести навколо пальця», обдурити господаря Кремля. Таке вірогідно? Виключати неможна. Ось приблизно в один з таких вищезгаданих способів можуть розмірковувати люди. Через це й кількість протестувальників така, яка є», – резюмує Микола Кабачинський.

Нагадаємо: як раніше повідомляв BOGDAN NEWS «формула Штайнмаєра» передбачає припинення вогню, розведення військ, ухвалення Верховною радою України Закону про амністію бойовиків, проведення в ОРДЛО місцевих виборів під егідою ОБСЄ. На думку деяких вітчизняних політиків та експертів реалізація «формули» може приховувати для України певні ризики та небезпеки.