Бізнес, Область

«Повітряні ворота» сусідів: ремонти, чартери і мінімум повноцінної роботи

З аеропортів в сусідніх обласних центрах «більш-менш» серйозно працює лише летовище в Чернівцях.

Так сталося, що з 50 аеропортів, які діяли в Україні на момент отримання незалежності в 1991 році, сьогодні працює не більше двадцяти. Причому приблизно 2/3 з «активних» повітряних гаваней потребують реконструкції. Зауважимо: в Міністерстві інфраструктури раніше заявляли про наміри реанімувати всі 50 аеропортів.

Що стосується Хмельницького, то як раніше повідомляв BOGDAN NEWS, роботи по відновленню місцевого летовища ведуться. Зараз у нашому аеропорті вже базуються літаки малої авіації. Якщо казати про більш масштабну діяльність, то перші пасажирські крилаті машини піднімуться в небо звідси не раніше ніж через п’ять років.

Але, зрозуміло, що попит на повітряні перевезення у хмельничан, незважаючи на де-факто анабіоз місцевого аеропорту, нікуди не зникав. Саме тому BOGDAN NEWS вирішив проаналізувати, до кого з наших найближчих сусідів мешканці західного Поділля можуть звернутися у разі виникнення потреби летіти.

З Рівного – тільки на курорт

Місцевий аеропорт працює з 1945 року. Протягом незалежності України він, як і аналогічне підприємство у Хмельницькому, пережив багато змін та реструктуризації. З 2006 року летовище фактично перебувало у стані анабіозу. Нерегулярні рейси приватної авіації відбувалися, але плани по відновленню повноцінної діяльності повітряної гавані залишалися на папері.

Тільки влітку 2016 аеропорт по справжньому запрацював знову. Авіакомпанія Bravo Airways запустила маршрут «Рівне – Анталія». У жовтні того ж року підприємство запустило чартер до Шарм-ель-Шейху та Хургади.

Сьогодні ж, як повідомили журналісту BOGDAN NEWS безпосередньо в рівненському аеропорту, звідси здійснюються польоти виключно до Шарм-ель-Шейху. Виліт щотижня по середам.

Житомир – ознаки життя на летовище є

Летовище у Житомирі відкрито 1939 року. У листопаді 2011 року у підприємства відкликали Сертифікат цивільного аеропорту. Так сталося через відсутність авіарейсів. Вони не відбувалися більше двох десятиліть.

Але в 2014 році аеропорт вирішено привести до ладу. Його відбудовою займається приватний інвестор – авіакомпанія Yanair (Янейр – ред.). На даний час відновлено термінал, адміністративні і обслуговуючі приміщення, готель.

До того ж 30.12.2015 житомирське летовище знову отримало вищезгаданий Сертифікат і 29.01.2016 прийняло перший технічний рейс.

Що стосується пасажирських нерегулярних перевезень, то їх з 2016 року здійснює вищезгаданий «Янейр».

Вінниця – закрили на реконструкцію

Летовище у Вінниці збудоване у 1983 році. Регулярні рейси тут виконувалися до початку 21 століття. Потім настав час виключно разових та чартерних рейсів.

Регулярні польоти стали відновлювати починаючи з 2010 року. До останнього моменту такими маршрутами були «Вінниця – Київ (Бориспіль)» та міжнародна лінія «Вінниця – Тель-Авів».

Але у лютому поточного року український уряд представив план реконструкції місцевого летовища. Згідно з документом ремонтно-будівельні роботи збираються розділити на дві черги. Загальна сума проекту складає 2,2 мільярди гривень. В рамках першої черги заплановано реконструкція злітно-посадкової смуги, часткова реконструкція перону, оновлення світлосигнального обладнання та інженерних мереж.

На даний момент ситуація наступна. Як нам повідомили у Вінницькому аеропорту, через вищезгадану реконструкцію польоти припинено п’ятого жовтня цього року. В якості компенсації місцева влада запустила додатковий автобусний рейс на Київ.

Що стосується самої реконструкції, то, за словами співробітників летовища, вона ще не починалася і коли почнеться не відомо. Відповідно час, коли саме вінницький аеропорт знову почне працювати де-факто, залишається під питанням. І це при тому, що за планом уряду літаки з реконструйованого летовища були повинні полетіти наприкінці поточного року.

З Чернівців до Києва – хоч кожен день

Історія чернівецького аеропорту, з вересня 2018 року імені першого українського космонавта Леоніда Каденюка, сягає корінням в тридцяті роки минулого століття. Протягом свого існування повітряні ворота Буковини неодноразово перебудовувались, проходили реконструкцію. Останнє масштабне оновлення – капітальний ремонт злітно-посадкової смуги, який було завершено в лютому 2017 року. Від того моменту чернівецьке летовище може приймати літаки класу 4С.

Завдяки такому оновленню протягом останніх двох років з Чернівецьким аеропортом переговори вели декілька авіакомпаній, як з України, так і з дальнього зарубіжжя. Але поки що, як нам повідомили співробітники підприємства, єдиним регулярним рейсом є маршрут Київ – Чернівці. Вилетіти до української столиці можна щодня у сьомій ранку.

З сезонних чартерів є маршрути до Анталії та до італійського Мілану.

Тернопіль: летовище оновлюють

Одразу зауважимо, що аеропорт Тернополя теж поки що працює виключно «де-юре». Але незважаючи на це він, на відміну від деяких аналогічних повітряних гаваней нашої країни, знаходиться у доволі доброму стані.

До останнього моменту тернопільські повітряні ворота виконували виключно чартерні перевезення. Регулярні рейси були відсутні (останні регулярні авіарейси на летовищі Тернополя відбувалися в 2010 році, це був маршрут «Тернопіль – Київ (Жуляни)» – ред.).

В 2018 році керівництвом ТОКПФ «Тернопільавіаавтотранс» розроблено концепцію розвитку цілісного майнового комплексу летовища. Цьогоріч вже оновили злітно-посадкову смугу, світло-сигнальні вогні, впорядкували територію льотного поля.

В цілому, як повідомляють місцеві ЗМІ, для того, щоб повітряні ворота запрацювали, важливі кроки вже зроблено.