Місто, Подія

UrbanHack: юні «айтішники» створили для Хмельницького зручні програми для покращення якості життя

10-11 жовтня у Хмельницькому відбувся перший в історії міста UrbanHack – хакатон. Це унікальний захід, на якому фахівці ІТ-сфери намагалися створити проекти для форсування урбанізаційних процесів. Протягом четверга та п’ятниці учасники 10 команд мали завдання «зкреативити» проекти – смарт-додатки, з покращення інфраструктури Хмельницького. Хакатон відвідав й кореспондент BOGDAN NEWS.  

При винесенні оцінок проектам журі UrbanHack’у керувалося наступними критеріями: цікавість назви старт-апу, актуальність для хмельничан та гостей міста, креативність презентації, бюджетні витрати на втілення ідеї, організаційний і маркетинговий плани, ймовірні ризики.

Сходинок на «переможному» п’єдесталі за класичною схемою було три, при чому володар «золота» отримував від Хмельницької міської ради сертифікат на 10 000 гривень.

Зауважимо, що учасники команд хакатону – це переважно студентська молодь Хмельницького. Хоча зустрічалися тут навіть школярі.

Що стосується команд-переможців, назви котрих після нетривалої наради оголосило журі, то всі вони складалися зі студентів факультету програмування комп’ютерних та телекомунікаційних систем Хмельницького Національного Університету.

Смарт-додаток для всіх про все

Третє місце дісталося команді Khmelcity, учасники котрої створили проект смарт-додатку, на якому будуть відображені об’єкти маже всіх галузей міської інфраструктури.

«На вашому смартфоні буде завантажуватися мапа, на який ви побачите всі ресторани, кафешки, готелі, крамниці, супермаркети, медичні та культурні заклади. Тобто всі сервіси, що є в Хмельницькому, – поясним нам капітан команди Ілля Головко. – По кожному об’єкту буде надаватися інформація про ціни, послуги. Таким чином ви за декілька хвилин зможете вирішити, де, наприклад,  можна смачно і в той же час не дорого перекусити. Не треба витрачати час на пошук телефону закладу, дзвонити туди. На нашу думку це буде зручно всім хмельничанам та гостям міста, незалежно від їх віку, освіти, фаху і т.д..».

Покращити екологію через смартфон

Капітан команди UrbanCare, яка посіла друге місце, Віталій Комаров розповів нам, що він та його колеги одним з головних завдань, які сьогодні стоять перед суспільством, вважають збереження навколишнього середовища.

«Саме тому ми зробили додаток для покращення екологічної ситуації в місті. На мапі будуть зображена інформація про розміщення смітників, пунктів збору того чи іншого виду відходів, де сьогодні проїжджатиме екобус та інше», – пояснює Віталій Комаров.

На думку молодого ІТ-фахівця такий додаток допоможе покращити сортування відходів, що в свою чергу полегшить їх переробку та утилізацію.          

Smart-боротьба із автозаторами

А ось в команді Smarties, яка отримала «золото» і, відповідно, сертифікат на 10 000 гривень, замислились над проблемою заторів та хаотичного паркування на вулицях Хмельницького.

«Думаю, що мало кому подобається, коли посеред тротуару стоїть автівка, а то й декілька. Да і в так званих «пробках» витрачаєш стільки часу та нервів, що просто жах. Тому наша ідея полягала в розробці мобільного додатку, який називається «розумна парковка», – розповіла капітан команди Ольга Павлова. – Він дозволяє користувачам-водіям, які їдуть кудись по справах, подивитися, чи є вільні місця на паркінгах розташованих в пункті призначення. Наприклад Ви їдете в район «Либідь Плази» і коли тільки сіли в машину, вже можете дізнатись, де можна буде припаркуватися».

Чекаємо на UrbankHack-2020

Зауважимо, що місцева влада обіцяє допомагати просувати всі вищезгадані проекти.

«Можливо, не зовсім в тому вигляді, в якому вони є зараз, але констатую: ми сьогодні побачили велику кількість дуже цікавих ідей, які варті того, щоб їх реалізувати у нашому місті, – запевняє заступник хмельницького міського голови Володимир Гончарук. – Головне це те, що ми визначили ту молодь, яка може творити, яка може пропонувати дійсно цікаві ідеї, і таким молодим фахівцям треба допомагати обов’язково».

В ІТ-кластері розповідають, що ідея проведення хакатону народилася приблизно рік тому.

«Протягом цього часу тривала робота з підготовки UrbanHack’у і судячи по сьогоднішніх результатах ми докладали зусиль не дарма, – підсумовує голова ГО «ІТ-кластер м. Хмельницького» Сергій Яцишин. – Будемо продовжувати у тому ж дусі та готувати аналогічний захід на наступний рік. Таке однозначно варто проводити. Цього року була свого роду демоверсія. Тепер ми маємо певний досвід, як все проводити та організовувати, як залучати команди, як з ними працювати».

На останок голова ГО «ІТ-кластер м. Хмельницького» додав, що в майбутньому на UrbanHack можливо залучатимуть гостей з інших міст. «Це все ймовірні плани, але головне, що перший крок зроблено і це не просто початок, а початок результативний», – резюмує пан Яцишин.