Культура, Місто

В страшненькій казці в унісон без будь-яких правил пограти зі станом речей…

В Хмельницькому обласному художньому музеї відкрилася унікальна виставка подільських митців Сергія та Іллі Школярів.

Зануритися у світ «Страшненьких казок», навчитися «Грі без правил» та дізнатися «Про стан речей» віднедавна можна у Хмельницькому художньому музеї, де відкрилася виставка «Unison». На ній представлені роботи – графіка та дрібна пластика,- подільських митців Сергія та Іллі Школярів. Особливо цікаво в цій виставці те, що твори представлені на неї є плодом творчої співпраці не просто двох художників, але результатом втілення польоту фантазії батька та сина. Вернісаж відвідав і кореспондент BOGDAN NEWS.

«Я намагаюся не морочитися»

12-річний Ілля Школяр малює майже з самого початку дитинства. Останні п’ять років були для юного митця особливо активними. Художник розповідає, що на творчість, як би це кому не здавалося дивним, його надихає сам процес.

«Я спочатку просто щось малюю, а вже потім дивлюся, що виходить краще, а що не дуже. Тобто намагаюся не морочитися», – пояснює Ілля Школяр.

На виставці представлені серії робіт «Страшненькі казки», «Про стан речей» та «Гра без правил». Всі вони були створені протягом останніх двох років. «Родзинкою» робіт є не тільки тематика але й те, що над більшістю з них батько та син працювали разом.

Слідами вишуканого трупа…

«Була така гра у художників-сюрреалістів, яка мала звучну назву – «Вишуканий труп». Її суть полягала в наступному – збираються декілька митців і хтось починає писати перший. Другий автор повинен продовжити малюнок на бачачи його та не знаючи його тематики. На «виході» художники отримували абсолютно фантасмагоричне, сюрреалістичне полотно, – розповідає Сергій Школяр. – Ми ж з Іллею вирішили навпаки, показувати один одному що намалювали, а вже потім продовжувати писати, іронізувати. До речі, про вищезгадану гру сюрреалістів я, коли ми почали з сином спільну творчість, не знав. Напевно, ідея писати картини в такий спосіб прийшла до мене з якогось невідомого натхнення».

Більш детально про творчий процес розповідає молодший учасник мистецького тандему.

«Працюється з батьком добре. На аркушах щось поступово малює то він, то я. Інколи я керую процесом, інколи тато, – пояснює Ілля Школяр. – Батько може домалювати щось з мого. А буває і так: що хочеш, той й роби».

Митці розповідають, що на творчість їх надихають кінематограф, анімація, подорожі, гумор та самоіронія. «Ми і виставку назвали «Unison» через те, що незважаючи на відмінності, творимо з сином так, нібито одночасно лунають два звуки однакової висоти», – каже Сергій Школяр.

Лавкрафт та його страшненькі казки

Зауважимо, що деякі з гостей вернісажу в представлених творах бачили відсилання к творчості американського письменника Говарда Філіпса Лавкрафта та художників північного Відродження Ієроніма Босха та Пітера Брейгеля Старшого.

«Раніше, коли я ще возив Іллю до школи, то по дорозі розповідав йому сюжети різних фільмів жахів. Йому це дуже подобалося. Особисто я в такій реакції нічого страшного, або поганого не бачу – сам колись від подібних стрічок був у захваті. Тому цілком імовірно, що на рівні підсвідомості ці наші інтереси проявилися в роботах, – розмірковує Сергій Школяр. – Навіть скажу більше: серія «Страшненькі казки» дійсно має відношення до спадщини Лавкрафта. Адже в багатьох його творах червоною ниткою проходить ідея, що справжню реальність ми не бачимо. А якщо побачили б, то жахнулися. Ось в «Страшненьких казках» мова якраз іде про ту, справжню, але зловісну реальність».

Додамо, що це не перша виставка родини Школярів в Хмельницькому художньому музеї.

«У Сергія вже було декілька персональних виставок в нашому музеї. Були також виставки разом з його дружиною – Мариною Шавиріною-Школяр, – розповіла нам співробітниця музею, мистецвознавиця, кураторка виставки Марія Фролова. – Тепер же, коли Ілля виріс і став повноцінним учасником творчого процесу, настав час представити публіці також і його роботи. Це перша виставка в музеї за участю Іллі і можна сказати, що вона є логічним продовженням обзору творчості родини Школярів».

Виставка «Unison» в Хмельницькому обласному художньому музеї триватиме до 24 листопада.