Європа без рожевих окулярів

Сергій Толстіхін: «Наблизити Україну до Європи можна за декількох умов»

Веломандрівник, експерт з розвитку територій, тестувальник «зелених» маршрутів і сільських садиб в усій Європі. Все це про хмельничанина Сергія Толстіхіна, який на велосипеді проїхав понад двадцять тисяч кілометрів по 31 країні Європи. Остання подорож активіста і мандрівника відбулася у липні-вересні цього року. Під час неї Сергій зі своєю дружиною Юлією відвідали 20 країн Старого світу, в кожній з яких зустрічалися з представниками української діаспори. Розповіді земляків про своє життя за кордоном вельми серйозно здивували Сергія. Чим саме – читайте в серії матеріалів BOGDAN NEWS, перший з яких представляємо вашій увазі вже сьогодні.

Земляки із зарубіжжя до контакту готові

BOGDAN NEWS: «Доброго дня Сергію! Для початку розкажіть, як народилася ідея цього «мандрівно-дослідницького» проекту?».

Сергій Толстіхін: «Ідея цих мандрів виникла з огляду на нашу з моєю дружиною Юлією сферу зацікавленості. В своїй основній роботі ми займаємося розвитком сільського зеленого туризму, громадянського суспільства, займаємося питаннями екології – відновлюваних джерел енергії. І ще один момент – ми дуже любимо кататися на велосипедах. Виникла така ідея, щоб все це поєднати. Поїхати велосипедами по «зелених» маршрутах, тобто не автобанами. Подивитися, як облаштовані велодоріжки, кемпінги, зелені садиби, зафіксувати це все. І, власне, громадська активність. Ми придумали, що буде круто познайомитися з українцями, які живуть в інших державах. Певним чином висвітлити їх життя, показати як проблеми та успіхи є у наших земляків за кордоном. Така ідея здалася нам доволі оригінальною. Бо ми самі мали багато міфів та упереджень стосовно цієї теми. Мовляв, добре любити Україну за кордоном і таке інше. Ми познаходили в фейсбуці групи українців зарубіжжя, описали їм нашу ідею і спитали: «А чи цікаво буде Вам зустрітися під час нашої подорожі?».

BOGDAN NEWS: «І якою була відповідь, реакція на вашу пропозицію?»

Сергій Толстіхін: «Ми не очікували такої позитивної реакції. Майже у всіх групах нам написали, що ідея – «супер», приїжджайте, організуємо зустріч. До того ж, різні громадські організації зацікавилися нашим проектом. Ми зрозуміли, що цей розріз, в якому ми вирішили діяти, є дуже цікавим».  

BOGDAN NEWS: «Чи бував ти за кордоном до початку своєї «мандрівної» діяльності?»

Сергій Толстіхін: «Так, я шість років жив за кордоном – в Любліні. Закінчив там університет де навчався на психолога. Тобто я не по чутках знаю, що таке життя української діаспори в Польщі. Пізніше ми почали мандрувати Старим світом, причому не тільки Євросоюзом. Що стосується саме цієї подорожі, то в ході неї ми відвідали 20 країн – цей Скандинавія, колишні члени Варшавського договору, країни Балтії, і звичайно так звана стара Європа».

«Українці в іноземців на доброму рахунку»

BOGDAN NEWS: «Ти казав, що у вас з дружиною були певні упередження стосовно Європи. Можеш більш детально розповісти про ці уявлення та що на вас очікувало насправді?»

Сергій Толстіхін: «Уявлення про європейські країни в мене були такі ж самі, які напевно є у більшості наших громадян. Я знав, що то заможні держави, що там хороша економіка, там багаті люди, їх права забезпечуються. Тобто такий стандартний набір. Так, нам цікаво було подивитися, як все воно насправді. Ось наприклад раніше ми думали, що в Скандинавії дуже холодні, закриті люди, а з’ясувалося, що все навпаки. Наприклад в Швеції був випадок, коли в мене пробилося колесо. Я сиджу ремонтую, а з парковки поруч виїжджає якийсь незнайомий чоловік. Він зупиняється, глушить машину, підходить до нас і питається, чи у нас все гаразд. Можливо якась допомога потрібна? Якщо треба, він може «підкинути» нас до вело магазину. В цілому, дуже багато вражень».

BOGDAN NEWS: «Як наші мігранти оцінюють себе та що про них кажуть іноземці?».

Сергій Толстіхін: «Про себе українці кажуть, що вони дуже працьовиті. Це порівняно з тим, що вони бачать по інших націях. Особливо це стосується вихідців з деяких азійських та арабських країн. Вони, за словами наших, селяться окремо, долучатися до місцевої культури та порядків хочуть не дуже. Та й працювати в них великого бажання нема. Можна було б подумати, що це самозамилування. Але ми самі безпосередньо чули, що іноземці теж хвалять українців. В перших ми теж багато разів ночували і в розмовах вони називали наших земляків працьовитими, не схильними до обману. Українці в іноземців на доброму рахунку. А те, що чимало вихідців з азійських та африканських країн працювати не хочуть і цілеспрямовано їдуть «сидіти» на грошовій допомозі, іноземці підтверджують. Хоча не можна заперечувати, що це стосується не всіх гостів з жарких країн. Араби, наприклад, вміють багато і чесно працювати – в них перукарні, точки фаст-фуду, невеличкі продуктові крамниці».

В Європі каву на вулиці не поп’єш?

BOGDAN NEWS: «Ви просили емігрантів порівняти ту країну, де вони зараз живуть, з Україною? Які «плюси» та «мінуси» вони виділяють?».

Сергій Толстіхін: «Якщо казати в середньому, то наші земляки серед негативних моментів життя в Україні виділяють корупцію. За кордоном такого явища майже немає. Проте є прогнозованість життя, стабільність. Ну то ми все в принципі і самі знаємо. А в деталях, багато хто відзначає, що в Україні зараз сервіс досяг дуже високого рівня. В нас цілодобових магазинів повно. В тому ж Хмельницькому декілька цілодобових супермаркетів є. А ось наприклад в Кошице – другому за розміром місті Словаччини ( населення 241 000 чоловік – ред.), – такого немає. Тобто в них всякі крамнички, кав’ярні зачиняються у 6-7 вечора. У нас в цей час люди тільки гуляти починають.

Чи, наприклад, кава. В кожному місті України на вулицях багато кавових точок – в нас майже справжній культ цього напою зробили. В той же час в одній з Скандинавських країн, яка посідає одне з перших місць у світі за кількістю вживання кави на душу населення, випити на вулиці стаканчик «гарячого» нема де! До того ж, в нас порція кави коштує від 10 гривень, а в них викласти прийдеться від пари євро. Так, і ще: там більше розповсюджені солідні кав’ярні з відповідними цінами, а у нас дешево через те, що багато саме вуличних точок продажу.            

BOGDAN NEWS: «А як справи з цінами в великих магазинах, розцінками на побутові послуги?».

Сергій Толстіхін: «Звісно, якщо брати ціну на продукти харчування в супермаркетах, то вона в принципі в усій Європі, в тому числі і Україні, «плюс» – «мінус» однакова. Ось у нас апельсини зараз коштують близько 30 гривень за кілограм, тобто в районі одного євро. В Європі так само, бо це біржовий товар. Що стосується послуг, то постригтися у нас коштує від 70 гривень. Це умовно 2  – 2,5 євро. В них мінімальна вартість цієї послуги, яку ми бачили, складає 10 євро. І то, це найдешевша перукарня десь в арабському кварталі. А так 15-20 євро.

У нас в кафе комплексний обід в районі трьох євро може коштувати, в той час як за кордоном він «витягне» на 10-15 євро мінімум. Я мовчу про вартість послуг лікаря-стоматолога, про ремонт машини і т.д.. Що стосується комунальних послуг, то в них комірне в середньому складає 700 євро. В цілому, до 1000 євро може доходити комуналка. Тобто у нас ціни дуже привабливі.

Хочеш євро зарплату? Погодься на євро витрати!

BOGDAN NEWS: «Але багато людей тут, в Україні могли б аргументувати, що в ЄС і зарплати відповідно високі».

Сергій Толстіхін: «На рахунок зарплат: так, вони високі, але й витрати відповідні. Ми не стидалися спитатися в людей, скільки вони заробляють та витрачають. Переважна більшість майже одноголосно відповідали, що лишається «по нулях» у кращому випадку. Відкласти щось просто не реально. Не останню чергу в такій ситуації грає оподаткування. Податки просто величезні. Порівняно з Європою у нас офшорний рай.

BOGDAN NEWS: «Все ж таки позитив там теж є? Не дарма ж туди люди їдуть».

Сергій Толстіхін: «З загального: в них державний стрижень перевірений часом і, відповідно, дуже хороший. Держава є прогнозованою, зрозумілою, рухається в конкретному напрямку. Тому в них є інвестиції. Всі державні механізми працюють. Боротьба з корупцією, судова система – все в них гарно. І за умови, що у нас з вищезгаданими пунктами теж буде краще, ніж зараз, Україну наблизити до Європи цілком можливо. По багатьом аспектам ми вже користуємося послугами на рівень вище, ніж іноземці».

BOGDAN NEWS: «В завершенні першої, оглядової частини серії наших матеріалів про твої враження від мандрів Європою скажи, щоб ти порадив людям, які все ж таки бажають емігрувати?».

Сергій Толстіхін: «Вивчати іноземні мови необхідно, мандрувати бажано, попрацювати за кордоном можна. Але докладати зусиль, в першу чергу, треба для того, що б життя поліпшувалось тут – в Україні».

P.S. В наступних матеріалах серії «Європа без рожевих окулярів» мова піде про життя українців в конкретно узятих частинах Європи: країнах Прибалтики, Скандинавії, Вишеградської четвірки та «старої Європи» з коментарями безпосередньо емігрантів. Слідкуйте за нашою стрічкою новин.