Місто

Збір скла та ПЕТ-пляшок: легка справа тільки на перший погляд?

До кінця року в Хмельницькому буде встановлено ще 59 контейнерів для скляних виробів.

Доволі часто до редакції BOGDAN NEWS звертаються жителі обласного центру з питаннями стосовно вивезення зі смітникових майданчиків пластикових та скляних пляшок.

По перше, містяни скаржаться, що контейнери для вищезгаданих видів побутових відходів є, але далеко не всюди. Особливо таке зауваження стосується тари для скла. По друге, хмельничани акцентують, що навіть там, де ці контейнери є, вони часто переповнені через несвоєчасне вивезення. Пляшки доводиться буквально ставити на них зверху або поруч.

Зауважимо: про таку ситуацію «рапортують» не тільки жителі периферії, але й центру та наближених до нього мікрорайонів. В зв’язку з цим BOGDAN NEWS вирішив з’ясувати, хто відповідає за вивезення скла та ПЕТ-пляшок, які причини не дозволяють цим підприємствам своєчасно виконувати свою справу та чи планується збільшення кількості контейнерів?

«Бажаючих займатися цією справою небагато»

В Управлінні з питань екології та контролю за благоустроєм міста Хмельницької міської ради нам повідомили, що на даний момент вивезенням скляних та пластикових відходів в обласному центрі займаються лише дві фірми.

«Це приватні підприємці. Вивозом скла займається ПП «Король», а ПЕТ-пляшка – це справа ПП «Рециклінг Поділля». Так, цього не дуже вистачає, але добре що хоча б вони працюють. Адже бажаючих займатися цією справою, м’яко кажучи, небагато», – заявив нам начальник Управління Олександр Луков.

Посадовець акцентував, що така ситуація склалася через дорожнечу даного виду комунальної діяльності. «Підприємцю, який вирішив зайнятися вивезенням скла та пластикових пляшок, треба замовити відповідні контейнери. Крім того, треба придбати спецтранспорт. Все це доволі дорого, тому майже ніхто не хоче займатися такою діяльністю», – пояснив Олександр Луков.

Гори скла та пластика через зламану техніку

Ми звернулися до вищезгаданих підприємств і там нам розказали, що несвоєчасне спорожнення контейнерів пов’язане з доволі тривіальною причиною. «Останнім часом скло не вивозилося через поламку спеціальної автівки», – пояснив співробітник ПП «Король» Андрій Козак. Але він додав, що ремонт майже закінчено і машина незабаром вийде на лінію.

В ПП «Рециклінг Поділля» теж посилаються на несправність транспорту. Там додають, що техніка ламається доволі часто. Ніяких мір, крім ремонту сміттєвозів, підприємства собі зараз дозволити не можуть. «Техніка дійсно дорога. Той спецавтомобіль, який в нас є і ремонт якого вже закінчується, коштує 20 тисяч доларів. Ми не можемо накупити цілий парк таких машин», – розповідає Андрій Козак.

«ПП – це відносно не великі підприємства. Тому вони не можуть собі дозволити, як той же ХКП «Спецкомунтранс», взяти техніку у лізінг, або в найом», – додає Олександр Луков.

Зауважимо: в обох ПП підкреслюють, що, в принципі, самі зацікавлені в своєчасному вивезенні відходів.

«Ми зібрані пляшки сортуємо по кольору, потім відправляємо їх до дробарки. Отриману крихту відправляємо на переплавку. В нас продукцію беруть «Оболонь», «Чернігівське». В нас немає ніякої вигоди затримувати поставки через несвоєчасний збір пляшок», – каже Андрій Король.

В ПП «Рециклінг Поділля», в свою чергу, додають: вони тільки збирають та сортують пластик. Підприємства-партнери з переробки ПЕТ-пляшки доволі часто змінюються. Відповідно необхідна оперативність поставок сировини, а несвоєчасний її сбір з контейнерів цьому тільки заважає.

Встановлення нових контейнерів заплановано

Що стосується контейнерів, то вони теж не дешеві. «Кожен контейнер коштує 16 тисяч гривень, – уточнює Андрій Козак. – Але незважаючи на це ми, в силу можливостей, намагаємось встановлювати в місті нові точки».

За словами пана Козака зараз у Хмельницькому встановлено 41 контейнер для збору скла.

«До кінця поточного року ми плануємо встановити ще 59 контейнерів, 12 з яких зараз знаходяться на фарбуванні. Взагалі у нас є домовленість з міською владою, що в Хмельницькому буде 250 площадок. Думаю, що до кінця першої половини наступного року ми всі ці контейнери встановимо», – планує підприємець.

В ПП «Рециклінг Поділля» додають: контейнерами для ПЕТ-пляшок, нажаль, забезпечені не вся місця, де це було б необхідно. Але в центрі Хмельницького та прилеглих районах вони є майже на всіх контейнерних майданчиках.

Додамо: в ПП обіцяють, що по мірі можливості тара для пластикових пляшок буде встановлюватися й там, де її зараз немає. Але коли саме це відбудеться, не уточнюють.  

Нагадаємо, як раніше писав BOGDAN NEWS, звичайні сміттєві контейнери переповнюються через підпільні швейні цехи.