Економіка, Місто

33% оплаченої хмельничанами води втікає на вулицю

Тариф на водопостачання та водовідведення в Хмельницькому не маленький, але нижчий, ніж у ряді багатьох міст України.

Планове промивання мережі міського водогону, яке комунальники зробили минулого вівторка, 05.11.2019, викликало вельми бурхливу реакцію серед хмельничан. В соціальних мережах містяни ділилися своїми враженнями та думками стосовно вищезгаданого профілактичного заходу. Люди постили світлини та відео бурхливих потоків, які стрімко неслись вулицями обласного центру та питали: «Хто буде оплачувати ці кубометри води, які міська влада пустила по дорогам Хмельницького?».

Щоб розвіяти домисли навколо ніби то безгосподарності BOGDAN NEWS вирішив звернутися безпосередньо до МКП «Хмельницькводоканал». В відомстві нам розповіли не тільки про ситуацію з промиванням водогону, але й про структуру тарифу, причини його підвищення та про те, хто ж, в кінці кінців, оплачує втрати Н2О.

«Спуск води під час промивання не є втратою»

Спуск води з водогону – це необхідний етап відповідного технологічного процесу й нічого надзвичайного й, тим більш, безгосподарного в ньому немає. В цьому нас запевнив заступник директора МКП «Хмельницькводоканал» з економічних питань Олексій Лункін.

«Промивання міської мережі  – це планові роботи. Ми їх проводимо двічі на рік – восени та навесні. Промивку труб необхідно робити для того, щоб тримати на належному рівні якість надання послуг, якість води. Під час цих робіт відбувається знезараження труб. Є технологічний процес, згідно якому треба випустити певну кількість води, щоб вона у водогоні не була застояна, брудна. Щоб в неї не була підвищена концентрація гіпохлориту натрію. Тобто спуск води під час промивання не є втратою. Це все закладено в норматив, у витрати», – пояснив Олексій Лункін.

Кількість втрат залежить від технологічних процесів

Що ж стосується безпосередньо втрат, які обов’язково закладаються в тариф, то їх частина знаходиться в межах норми.

«В тариф на водопостачання та водовідведення закладені всі наші витрати. На втрати, які є невід’ємною частиною витрат, розраховано десь 33%. Якщо казати офіційно, то це називається «нормативні втрати питної води». Чому саме стільки? Норматив встановлюється в Києві, він пов’язаний з технологічними процесами кожного підприємства. На тому чи іншому підприємстві вищезгадані процеси можуть суттєво відрізнятися. Відповідно і норматив може бути різний. У нас втрати, які закладені саме в ці суми – 9,78 та 8,5 гривень за «куб» (водопостачання та водовідведення – ред.), – знаходяться на рівні 33%. Це нормально», – розповів Олексій Лункін.

В цілому, в тариф, який в черговий раз виріс у другій половині вересня, закладено багато витрат. Головними з них є оплата електрики, придбання реагентів та заробітна плата працівників. Також до цього переліку можна додати амортизаційні відрахування та проведення ремонтів.

«Підвищення тарифу пов’язане з тим, що виросла ціна на послуги електропостачання. З 01.07.2019 почав діяти ринок електричної енергії. Але відповідні витрати електрики нам не були враховані одразу. Вже з початком осені їх відкоригували та врахували. Так само в тарифі збільшилася і складова, яка іде на заробітну плату. Чому? Тому що у працівників нашого підприємства і, взагалі, галузі водопостачання та водовідведення, заробітна плата залежить від зміни прожиткового мінімуму», – пояснює пан Лункін.

В деяких містах України за воду платять 25 гривень і більше

Назагал додамо, що ціну на воду в Хмельницькому, порівняно з тарифом на аналогічні послуги в інших містах України, можна вважати доволі невисокою. Якщо ми платимо за централізоване водопостачання та водовідведення з урахуванням ПДВ 9,78 та 8,5 гривень, то жителям того ж Рівного доводиться розщедрюватися на 12,9 та 9,4 гривні. А, наприклад, мешканцям Новомосковська Дніпропетровської області за Н2О треба викладати з гаманця і зовсім 13,52 та 12,51 гривні.

В той же час в чернівчани платять за воду менше хмельничан, хоча різниця складає менше однієї гривні. Жителі Вінниці викладають з кишені за воду теж менше нас, але вже на цілих три гривні.

Нагадаємо, як раніше повідомляв BOGDAN NEWS, постанова про нові тарифи на воду набрала чинності 22.09.2019.