Економіка, Область

Хмельницькі аграрії виступають за лібералізацію ринку землі з декількома «але»

По закону про землю в тому вигляді, в якому його пропонує нинішня влада, одна людина зможе купити 1/3 Хмельницької області.

«Нас примушують купляти те, що й так належить нам»

Жителька села Нова Синявка (Старосинявський район – ред.) Оксана Н. має великі прибудинкові огород з садом та ще чималу ділянку землі поза населеним пунктом. Жінка розповідає, що зараз склалася дуже непроста та складна ситуація з вищезгаданим майном.

«Люди тримають ці городи, які їм дісталися в спадок від батьків, а тим від дідів-прадідів. Зараз через сільську раду нас буквально примушують приватизувати це майно. Кажуть, що такий крок необхідно зробити, інакше ділянки заберуть. По суті нас примушують купляти те, що й так належить нам. Адже це майно ми оформлювали», – скаржиться Оксана Н..

До того ж, каже жінка, є проблеми і з тими двома гектарами землі, які кожному українцю покладені за Конституцією.

 «Ми пишемо заяви на цю землю. Але нас «відфутболюють», постійно кажуть, що її немає в наявності. Хоча ми знаємо, що земля начебто є. Ми не проти ринку землі, чи як там воно називається. Важливе не формулювання, а те, щоб ми стали справжніми власниками рідної землі», – додає пані Оксана.    

Про два гектари можна не мріяти

Щоб розібратися у ситуації, яка склалася на селі сьогодні, в тому числі і у зв’язку з вірогідною імплементацією закону про лібералізацію ринку землі, BOGDAN NEWS звернувся до громадської спілки «Всеукраїнська аграрна рада» (ВАР – ред.).

«Прибудинкові ділянки складають не більше 0,5% від орної землі в Україні в цілому. Навіть якщо люди ці ділянки не приватизують, то не думаю, що їх заберуть. Кому вони потрібні? Головне ж на сьогодні полягає в тому, що орну землю треба продавати лише селянам – пайщикам, фермерам, середнім сільськогосподарським підприємствам максимум, – заявив нам член правління ГС «Всеукраїнська аграрна рада», заступник голови ВАР, хмельницький громадський діяч Алім Міщук. – А стосовно 2 га скажу наступне. Так, по Конституції України кожному громадянину положено по такій ділянці. Але дана норма одразу, при написанні головного Закону держави, була блефом. Це було прописано тоді, коли населення України складало десь 48 мільйонів громадян. Відповідно орної землі в країні повинно бути 96 мільйонів га. А у нас просто стільки немає. Може по одному гектару й вистачить».

Земля виключно для фермерів та середніх підприємців?

Відносно ж протестних акцій, які вчора прокотилися містами України, в тому числі і Хмельницькому, та були спрямовані проти імплементації законів стосовно продажу вітчизняних земель, в ВАР  заявляють наступне.

«На сьогоднішній день ринку землі в Україні немає. Ми виступаємо за нього, але щоб сільськогосподарські угіддя українці продавали українцям. Щоб в процесі були задіяні фермерські господарства, середні підприємства, які працюють на селі і т.д.. Ми проти того, щоб землю скупили великі агрохолдинги та іноземці. А закон, в тому виді, в якому його сьогодні пропонує влада, як раз спрямований саме на такий варіант. Там прописано, що в одні руки можна продати 210 тисяч га землі. Ви уявляєте собі? Це майже 1/3 нашої Хмельницької області», – каже Алім Міщук.

Нагадаємо, що вчора в багатьох містах України відбулися мітинги стосовно реалізації закону про продаж сільгоспземель. Вранці аграрії Хмельниччини долучилися до протестів і неподалік села Прибузьке здійснили перекриття міжнародної автотраси М-12. Друга частина дійства відбулася на Майдані Незалежності біля Хмельницької облдержадміністрації.

За ловами Аліма Міщука в акції брали участь виключно фермери з володіннями-угіддями до 500 га, власники середніх підприємств та пайщики. Для більшого ефекту хлібороби використали трактори, які заїхали безпосередньо на площу. Мітингувальники заявляли: вони проти того, щоб українську землю скупили чужинці, щоб українець на своїй землі був батраком.