На Хмельниччині добре ростуть різні сорти кавунів — доведено місцевим фермером
13.09.2024
В самому центрі Хмельницького – у парку імені Тараса Шевченка, – вже другий місяць «на всіх парах» іде реконструкція громадської вбиральні. Відповідно проекту, нове відхоже місце буде розташоване над землею, а не під нею, як це було раніше. До того ж, вбиральня буде зручною для всіх громадян, включаючи людей з обмеженими можливостями.
Зведення нового сучасного туалету здійснює приватне підприємство «Моноліт-Буд», яке виграло відповідний тендер проведений ХКП «Спецкомунтранс». Вартість реконструкції складає, не мало не багато, 2,6 мільйони гривень. BOGDAN NEWS вирішив поцікавитися: чому оновлення вбиральні вилилося саме у таку суму, які матеріали використовуються у будівництві та що корисного на два з половиною мільйони можна було б придбати для міста.
Дуже дорога проектно-кошторисна документація
«Такі гроші – 2,6 мільйони гривень, – знадобилися не просто так. Адже в проект з реконструкції громадської вбиральні у парку імені Тараса Шевченка входять: проектно-кошторисна документація, експертиза об’єкту, будівельні матеріали, безпосередньо виконання самих робіт та інше, – розповів нам керівник ХКП «Спецкомунтранс» Олександр Зімін. – Зауважу, що чималу частину цих коштів було витрачено саме на проектно-кошторисну документацію. Вона не дешева».
Що стосується безпосередньо будівництва, то, за словами комунальника, воно складається з більш ніж 200 складових.
«Це й цегла, бетон. Тобто все, що необхідно для зведення об’єкту – від фундаменту до даху. Це теж не копійки. Тому і виходить сума більше, ніж два з половиною мільйони. Можу сказати, що умови в новій вбиральні будуть звичайні – прості, але сучасні. За планом реконструкція повинна закінчитися до кінця наступного року», – каже Олександр Зімін.
Дороге = якісне?
В ПП «Моноліт-Буд» нам, в свою чергу, повідомили, що матеріали, які використовуються для реконструкції туалету, не є якоюсь екзотикою.
В керівництві підприємства запевняють, що у будівельних роботах в хід йде виключно вітчизняний продукт. Всі чутки про німецьку цеглу є вигадкою – вона 100%-во українського виробництва. А вартість її більша за звичайну через високу якість.
В ПП додають, що ціна всіх матеріалів гарантує їх рівень, а відповідно й довголіття існування об’єкту.
Готуйте гроші
Треба зауважити, що нова вбиральня, на відміну від старої, буде платною. Як з’ясувалося, у міській влади є аргументи стосовно свого рішення позбавити хмельничан та гостей міста можливості безкоштовно справляти потребу.
«Безкоштовного нічого в світі не буває. В Європі, наприклад, ті ж громадські туалети платні. Принаймні, безкоштовних я там не бачив (в ЄС громадські вбиральні зустрічаються як платні – в середньому від 0,5 до 1 євро, – так і безкоштовні – ред.). Якщо вбиральня буде безкоштовною, то, відповідно, за неї буде платити міський бюджет. Зрозуміло, що в такому випадку може не вистачити коштів на будівництво нового дитячого майданчику, або на ремонт чергової ділянки доріг. Тому я вважаю, що зробити вбиральню платною – це правильний крок. «Плюс» це дозволить тримати у кращому стані санітарію», – пояснив нам начальник управління житлово-комунального господарства Хмельницької міськради Василь Новачок.
Зручність нової вбиральні через рік з гаком оцінять безпосередньо самі громадяни. Якість та довговічність об’єкту, доказом якої замовник та виконувач робіт вважають вартість будматеріалів, будуть перевірені часом. Нагадаємо лише, що розрекламований і теж сучасний туалет біля «Дитячого світу», на зведення якого витратили майже один мільйон гривень, два місяці тому почав протікати.
Як потратити два з половиною мільйони…
На останок додамо, що на 2,6 мільйони гривень, в які «виливається» реконструкція вбиральні в парку імені Шевченка, можна було б придбати близько десяти б/в великогабаритних міських автобусів з Європи. Саме таких як ті, що вже не один рік курсують на деяких маршрутах в Хмельницькому і вельми непогано себе зарекомендували.
Також на цю суму можна було б купити для комунальників 5-6 сміттєвозів.
Перше було б непогано в світі анонсованого міською владою збільшення в обласному центрі кількості маршрутів громадського транспорту. Та й друге не завадило б, адже кількість твердих побутових відходів тенденції на зменшення поки що не має.