Культура, Місто

Мистецький діалог жінок та чоловіків: у Хмельницькому художньому музеї відкрилася концептуальна виставка

В експозиції представлені роботи по істині легендарних митців з колекції музею.

Унікальна виставка нещодавно відкрилася у Хмельницькому обласному художньому музеї (ХОХМ – ред.). Експозиція складається з двох частин: «Жага до живопису. Жінки» та «З життя жінки. Чоловіки».

Твори, представлені на виставці, при наявності у споглядача певної фантазії в купі з умінням аналізувати, можуть надати відповіді на багато фундаментальних питань.

Чи є стать у творчого методу? Чи можливо визначити риси притаманні тільки чоловічому, або, навпаки, виключно жіночому мистецтву? Реалізація жінки в особистому та творчому житті – наскільки можливо перше разом з другим? Відповіді не тільки на ці питання можна знайти прислухаючись до умовного діалогу двоєдиної експозиції.

Зауважимо, що ідея створення такої виставки народилася з огляду на певні культурно-історичні умови.

«Ситуація в мистецтві зараз така, що останні п’ять років на живописному горизонті з’являється все більше мисткинь. Хмельницький обласний художній музей не може бути осторонь від цього процесу. Ми маємо замислитися: чому раніше у творчості було більше чоловіків? Які саме процеси та соціальні умови сприяли зміні ситуації? На такі питання можна дати відповідь дивлячись на історію розвитку мистецтва», – розповіла BOGDAN NEWS мистецтвознавця, кураторка виставки Олена Михайловська.

Доволі непросто виокремити яких ось авторів, роботи яких представлені на виставці (твори 1960 – 2010 років – ред.), адже всі вони є легендами образотворчого мистецтва. Можна сказати, що «зірками» є Іван Марчук, Олександр Дубовик, Тіберій Сільваші, Андрій Бокотей, Алла Горська, Тетяна Яблонська, Люда Ястреб, Маргріт Сельська-Райх.

«Всі вони вплинули на розвиток тенденцій у мистецтві в XX столітті. Що стосується модернізму, то це Ястреб та Сельська-Райх. Якщо говорити про монументальне мистецтво – це Алла Горська. А творчість Тетяни Яблонської взагалі можна поділити на три періоди: реалізм, навіть, частково соціалістичний, декоративізм, та імпресіонізм. Згадка останньої з вищезгаданих течій за часів активної діяльності мисткині була чимось на зразок лайки. Але в ряді творів Тетяни Яблонської все одно відчувається захоплення імпресіонізмом», – каже Олена Михайловська.

Додамо: під час експонування планується проведення кураторських екскурсій та ціла низка зустрічей з авторами творів на їх нащадками. На даний момент у ХОХМ анонсують артист-толки з дочкою Тетяни Яблонької Гаяне Атаян та онукою Алли Горської Оленою Зарецькою.

Виставка триватиме до червня наступного року.