Область

Різдво будемо святкувати тільки 25 грудня. Але якщо тільки самі цього захочемо

Святкувати Різдво Христове за Григоріанським календарем пропонують з оглядкою на те, що так робить більшість Православних церков у світі.

Перенесення Різдва на 25 грудня – можливість для позитивних змін?

Предстоятель Православної церкви України митрополит Епіфаній нещодавно висловив наступну думку: свято Різдва Христового можна справляти 25 грудня, тобто за Григоріанським календарем. Очільник помісної церкви додав, що таке нововведення можна зробити тільки за умови бажання відповідних змін серед самих українців.

Першоієрарх підкреслив: на даний момент не просто уявити та розрахувати, скільки саме часу треба для того, щоб перенести святкування Різдва з традиційного для чималої кількості громадян сьомого січня.

Митрополит Епіфаній також зауважив, що більша частина помісних Православних церков у світі справляють Різдво Христове за Григоріанським календарем (введений в дію четвертого жовтня 1582 року Папою Римським Григорієм XIII – ред.).

«Ми також можемо святкувати за цим календарем, за умови сприйняття такого нововведення народом України», – заявив очільник ПЦУ. За його словами, у випадку святкування українськими християнами Різдва Христового 25 грудня, невдовзі з’явиться можливість обговорювати й певні позитивні зміни в самої Церкві.

Митрополит Епіфаній резюмував, що коли у керівництві ПЦУ побачать готовність більшої частини православних християн в Україні справляти Різдво саме за Григоріанським календарем, то тоді на шляху реформи не буде жодних проблем. 

«Святкування Різдва 25 січня – це культурно-цивілізаційний маркер»

Думки хмельничан, опитаних BOGDAN NEWS стосовно питання перенесення святкування Різдва Христового на 25 грудня, поділилися.

«Особисто я проти такого нововведення. Є певні канони саме українських православних церков і не треба їх порушувати. Це не нова програма на комп’ютер, яку встановити – встановив, а якщо не сподобалася, то видалив і повернувся до старої. З церковними нормами гранися неможна, – заявив нам хмельничанин Сергій. – До того ж, зараз й так напружена обстановка у суспільстві. Навіщо людей дратувати перенесенням церковної дати, тим більш такої значущої?»

В той же час, є серед містян й чимало прихильників церковного нововведення.

«Я не можу назвати себе дуже віруючою. Точніше, я вірую, але всіх правил не дотримуюся. Вважаю що віра – вона в душі, а виконання тих, чи інших, церковних правил тут не причому. Тому перенесення святкування Різдва вважаю справою  скоріше не релігійною, а адміністративною, пов’язаною з дотриманням правил цивілізованого Світу, – вважає хмельничанка Наталя. – На Заході, до якого безперечно належить й Україна, Різдво святкують 25 грудня – причому не тільки католики та протестанти, а й православні греки, болгари, македонці та інші. Чому ми маємо від них відрізнятися, чим ми гірше?».

Деякі прихильники перенесення Різдва на 25 грудня вказують на нелогічність святкування сьомго січня.

«Давайте поміркуємо – для наших людей традиційним і одним з найулюбленіших свят є Новий рік з застіллям. Ось я, віруюча людина, що винен обирати: справляти Новий рік в «урізаному режимі», щоб не порушувати Різдвяний піст, чи навпаки, кулінарно погрішити та нормально святкувати? А перенести Різдво на 25 грудня було б саме те, що треба», – впевнений хмельничанин  Дмитро.

Зустрічаються прихильники святкування Різдва за Григоріанським календарем і серед атеїстів.  

«В мене особливі, скоріше філософські погляди на світобудову. Тому, в принципі, мені все одно, коли святкують Різдво. Але якщо ми крокуємо до євронорм, то навіщо нам дотримуватись календарю, яким користується виключно Росія (і Сербія з Грузією – ред.)? Святкування Різдва 25 січня, на мій погляд – це, скоріше, культурно-цивілізаційний маркер, який характеризуватиме Україну як сучасну західну державу», – каже хмельничанин Антон.

УГКЦ підтримує ПЦУ

Додзвонитися до єпархії ПЦУ у Хмельницькій області нам нажаль не вдалося. Але пропозицію перенести святкування Різдва Христового на 25 грудня для BOGDAN NEWS прокоментували у Кам’янець-Подільській єпархії Української греко-католицької церкви (Хмельницький деканат – ред.). Як відомо, в УГКЦ вищезгадане свято теж припадає на 7 січня.  

«Я особисто рішення митрополита Епіфанія оцінювати не можу. Знаю тільки, що між ієрархами нашої церкви та ієрархами ПЦУ йде діалог. Що стосується питання святкування Різдва Христового саме 25 грудня, то його обговорення йде не перший день. Якщо наші ієрархи так вирішать і парафіяни це підтримують (святкувати за Григоріанським календарем – ред.) – то значить все добре, – заявив нам митрофорний протоієрей, настоятель Хмельницького храму Різдва Пресвятої Богородиці Української греко-католицької церкви Іван Данкевич. – Це питання не просте, його швидко не вирішити. Але процес все одно треба починати. Було б добре, щоб ми, як більшість християнських церков світу, святкували Різдво 25 грудня».

Нагадаємо: 25 грудня вихідним днем офіційно є з 2017 року (16.11.2017 за відповідний Закон проголосували українські парламентарії – ред.). Також вихідним залишається й сьоме січня, коли святкують Різдво за юліанським календарем.