Європа без рожевих окулярів

Скандинавія для українців: не дешево, але певний сенс є

BOGDAN NEWS продовжує публікацію серії матеріалів про життя та побут української діаспори у країнах Європи. У створенні нарисів нам черговий раз допомагає хмельницький веломандрівник, експерт з розвитку територій, тестувальник «зелених» маршрутів і сільських садиб в усій Європі Сергій Толстіхін.

Минулого разу мова ішла про «маленький Захід» колишнього СРСР – Литву, Латвію та Естонію. Сьогодні ж ми пропонуємо вам переміситися трохи на північний захід від країн Балтії – до Скандинавії. Держави цього регіону в уявленні багатьох з нас асоціюються з чимось казковим, тим, що нагадує твори всесвітньовідомого письменника та казкаря Ганса Крістіана Андерсена. Якими ж є реалії у вищезгаданих країнах насправді та що там чекає на українців – читайте нижче.   

Конкуренція на ринку праці вельми велика

BOGDAN NEWS: «Доброго дня Сергію! На початку нашої бесіди про країни Скандинавії хотілося б спитати: в цілому, яке враження на Вас справили держави північної Європи? Адже у чималої кількості наших співвітчизників цей регіон асоціюється з таким собі ідеальним світом».

Сергій Толстіхін: «Вітаю. Дійсно, можна сказати, що все гарно. Але це тільки на перший погляд. Можна, як напевно і всюди, знайти закуточки, що «мама не горюй». Треба пам’ятати: у країнах Скандинавії дуже багато емігрантів. Мова іде, в першу чергу, про вихідців з країни Азії та Африки. Це накладає певний відбиток на тамтешні реалії. Але в цілому все вельми добре – красивий та комфортний регіон. Країни Скандинавії у різних рейтингах завжди посідають високі місця в плані доходів на душу населення. Зауважу, що жити в цих державах недешево. Але й зарплатні там непогані. В цілому, всі країни Скандинавського регіону справили на нас дуже цікаве враження».

BOGDAN NEWS: «З вихідцями з яких країн українцям доводиться конкурувати у Скандинавії?».

Сергій Толстіхін: «До Скандинавських країн їдуть дуже багато поляків. Також ідуть румуни, болгари, албанці. Є і чимало прибалтів. Там конкуренція на ринку праці дуже висока. Це країни, до яких їдуть. Навіть ще більше, ніж до Німеччини».

Багато заробив – багато заплатив

BOGDAN NEWS: «Чимало наших співвітчизників марять про таку ж саму зарплату, як у Швеції з Фінляндією та інших державах північного регіону. Наскільки ці мрії відповідають дійсності і що там може заробити українець?».

Сергій Толстіхін: «Ситуації бувають різні. Можу привести декілька прикладів. Ось один наш знайомий, у якого ми зупинялися на ночівлю, працює будівельником в дуже серйозній будівельній фірмі. Він там заробляє мінімум 15 євро на годину. Зауважу: знайомий не інженер, а саме робітник, тобто плитку кладе, гіпсокартон. Цей чоловік дуже хороший майстер, швидко та якісно робить складну роботу і виконроби за нього майже борються. Якщо якійсь об’єкт запізнюється з термінами, то як раз його і просять. Цей чоловік часто погоджується на роботу у вихідні дні, бо тоді іде подвійна оплата. Тобто це мінімум 30 євро за годину. А в Данії, – де ми ночували в одній родині, –  у нашій знайомої ставка на офісній роботі 50 євро за годину».

BOGDAN NEWS: «А що стосується витрат?».

Сергій Толстіхін: «Так, витрати в Скандинавських країнах дійсно високі. Мати хорошу сучасну машину – це тисяча євро в рік податків. При чому є один цікавий нюанс. Чим старіша машина – відповідно, старий двигун, більше викидів до атмосфери, – тим вище мито. Взагалі, там дуже високі податки. Вони інколи сягають 80 %. І проміжок, який залишається після витрати зарплати на всі витрати, є не такий вже й великий. Він звичайно більше, ніж в Україні, але враховуючи тамошні ціни, масштабним його назвати на можна».

Толерантність на вищому рівні

BOGDAN NEWS: «Країни Скандинавії вважаються одним із зразків толерантності. Як там ставляться до емігрантів в загалі і до вихідців з України зокрема?».

Сергій Толстіхін: «Як я вже казав в попередніх інтерв’ю, в країнах Старого світу до тебе ставляться позитивно, якщо ти чесна порядна людина та добре працюєш. Скандинавія не є виключенням. Наприклад, араби не бажають інтегруватися в місцеве суспільство й, навіть, інколи створюють певні проблеми, тоді, коли проживають великими колоніями. Тому в країнах Скандинавії існують такі програми, які не дозволяють вихідцям з країн Азії та Африки селитися разом. Їх там розподіляють, вони можуть ставати в чергу на соціальне житло.

Що стосується толерантності, то наведу наступний приклад. Коли ми були у Швеції, то вся місцева преса була забита сумними для нас новинами. Виявляється, сталася трагедія: двоє українців , бандитів, вбили дідуся. Він припаркувався біля лісу і збирав гриби. Українці його вбили, тіло залишили в лісі, машину вкрали і на неї втекли. Знайшли тих злодіїв аж у Німеччині. Але при всьому тому жодного разу ніхто зі шведів не сказав нам: «А, ви ж з України. А у нас тут якраз українці вбивають!». В Скандинавії люди дуже толерантні і розуміють, що бандит може бути будь-якої нації».

По каві й до сауни!

BOGDAN NEWS: «Які цікаві особливості Ви помітили в країнах Скандинавії? Можливо, вони й не стосуються якихось серйозних аспектів життя, але в якості такої собі родзинки будуть цікаві читачам».

Сергій Толстіхін: «В Фінляндії, наприклад, дуже розповсюджені сауни. Це не байки. Наприклад – новобудови. Там в кожній квартирі мусить бути сауна. Без сауни квартиру у Фінляндії продати не можливо, так як у Хмельницькому неможливо продати житло без туалету. Це в них стандарт. Там кожна поважаюча себе фірма зобов’язана мати у себе не те ще роздягальню, а сауну.

Ще один цікавий момент: всі скандинавські країни займають лідерські позиції у світі по кількості вживання кави на душу населення. Бо в них дуже короткі дні та довгі ночі. Часто похмура погода, через це вони кавою підбадьорюються.

Кава в кафе дійсно дорога, але ми знайшли місця, де цей напій дуже дешевий, навіть безкоштовний. Наприклад та сама «Ікея» (мережа магазинів у Швеції – ред.). Ми там платили 5 крон – 14 гривень, – за стакан, а далі ти скільки хочеш наливай собі чай, каву, молоко. Багато де безліміт на каву.

Крім того, у скандинавів є таке поняття, як «фіка». Тобто перед початком робочого дню керівник підприємства збирає всіх в офісі за рахунок компанії за стіл, на якому кава , чай, бутерброди, тістечка. Тобто це такі ранкові посиденьки за кавою. Також багато магазинів та супермаркетів роблять «фіку» для клієнтів».

BOGDAN NEWS: «Щоб Ви змогли сказати в якості фінального враження від подорожі країнами Скандинавії?».

Сергій Толстіхін: «Треба звикнути до наступного факту: високі прибутки = високі податки та витрати. Так, в Україні заробітні плати не великі, але й ціни відносно європейських, і зокрема скандинавських, невисокі.

В державах північної Європи слід пам’ятати, що за високого прибутку дешевих сервісів не буває. Хоча спробувати там попрацювати може комусь й буде корисне».