Область, Політика, Розслідування

Через факт фальсифікацій на виборах склад депутатів Хмельницької облради досі невідомий

До першого засідання новообраної обласної ради лишаються лічені дні, а точний склад депутатів досі не визначено. Тож хто саме прийде до зеленої зали 7 грудня 2020 року — сказати важко, оскільки судові рішення про уточнення результатів за 6-м виборчим округом повною мірою не виконуються, а відкриті кримінальні справи — незворушно стоять на місці. Так що ж відбувається насправді?

Редакція Богдан Ньюз продовжує слідкувати за вкрай заплутаною ситуацією довкола фальсифікації результатів виборів до Хмельницької обласної ради, коли ще 12 листопада у Хмельницькому окружному адміністративному суді було підтверджено та доведено факт фальсифікації за позовом кандидата від Хмельницької регіональної організації політичної партії «Батьківщина» В’ячеслава Антонюка. Судове рішення зобов’язало ТВК, очолювану Віталієм Шведом, перерахувати голоси та подати правильні дані, але на цьому справа не закінчилася.

Схема фальшування була заснована на особливостях нового виборчого Законодавства. «Батьківщині» вручну додали 200 голосів, що відібрали в «ОПЗЖ», аби за квотою до ради зміг пройти перший номер списку від партії Олександр Палій. За очевидним розрахунком, «Батьківщина» не мала б скаржитися, оскільки голосів стало більше, а не навпаки. В «Опозиційній Платформі “За Життя”» на таке переміщення голосів просто закрили очі — партія непрохідна в будь-якому випадку. Але за даними Громадянської мережі «ОПОРА» на районному рівні тих самих 200 голосів перемістили у зворотному напрямку, що гарантувало проходження депутатів від «ОПЗЖ» до Хмельницької районної ради. Однак у справу вчасно втрутилася «Команда Симчишина», які в судовому порядку оскаржили та скасували сфальсифіковані результати виборів до райради.

26 листопада, після чергового та вже третього складання уточненого протоколу, ТВК склала новий уточнений протокол за 6-м округом. І яким було загальне здивування, коли злощасні 200 голосів у «Батьківщини» справедливо відняли, але назад до «ОПЗЖ» не перемістили! Таким чином результат виборів змінюється: до Облради проходить Вячеслав Антонюк. Тому окрім злісного невиконання рішення суду, цей факт має ознаки банального знущання над виборчим процесом.

Несподівану корективу в ситуацію вніс Вінницький апеляційний суд, що скасував за поданням Хмельницької обласної ТВК два з трьох пунктів рішення Хмельницького адміністративного суду від 19 листопада. Пункти стосувалися транспортування та розгляду уточненого протоколу із Хмельницької ТВК до ОВК. Після апеляції, уточнений протокол не мав полишати стін Територіальної виборчої комісії, а значить — ні на що не впливає. Для простого розуміння, це рішення каже: «Фальсифікація є, але результати вже оголошені, уточнених даних немає, значить — маємо те, що маємо…»

В понеділок, 3-го грудня, Вячеслав Антонюк спрямував заяву до Центральної Виборчої Комісії України, що має поставити вирішальну крапку у свавіллі свого підлеглого Віталія Шведа. Зауважимо, що повторні фальсифікації, згідно 158 статті ККУ, можуть вартувати організаторам та виконавцям від 7 до 10 років позбавлення волі.

Отож несподівано Хмельниччина опинилася у центрі уваги з доведеними фактами фальсифікації, безпрецедентною ситуацією у виборчому законодавстві, виром судової тяганини та непрогнозованим закінченням. Антонюк чи Палій — остання надія на рішення та повноваження ЦВК. Але факт несправедливості у всіх нас під боком лишить глибокий слід в історії сучасної Хмельниччини.