Економіка, Область

Платіжки для жителів Хмельниччини подорожчають в середньому на 1000 гривень

«Тарифним геноцидом» або «тарифомором» вже називають ситуацію з вартістю комірного експерти та журналісти. Українці перекривають дороги та протестують, але мало хто знає, що з весни платіжки стануть ще дорожчими! В середньому — на 1000 гривень для пересічного домогосподарства. 

Отож з нового року вже подорожчало централізоване опалення на 5-49%, водопостачання та водовідведення на 10-22%, у 1,6 рази зросла вартість доставки газу, були скасовані пільги та встановлена єдина ціна у 1,68 грн/кВт.год на електроенергію. Все це неминуче вплине на формування сум у лютневих платіжках, а навесні плануються нові подорожчання. Зокрема, з 1 квітня знову підніметься ціна електроенергії, а з 1 травня — вартість послуг компаній, що обслуговують багатоквартирні будинки. 

Дії української влади непевні й досить суперечливі: чиновники заявляють, що в Україні найнижча вартість комірного у всій Європі, але цей аргумент не витримує критики. По-перше, у Європі діють зовсім інші правила розрахунків та набагото вищий рівень життя. А по-друге, деякі українці у Європі з легкість нівелюють твердження прикладом своїх, європейських платіжок, де трапляються й нижчі суми за аналогічні послуги, ніж у нас. Більше того, уряд підвищує тарифи на час пандемії та «коронакризи», що у Європі не припустимо поготів. 

Експерти пов’язують ситуацію з обіцянками перед МВФ, скасування спеціальних зобов’язань (ПСО) на ринках всіх енергоносіїв. Але рядовим українцям від цього не легше, тому до ситуації застосовують тривіальні поняття, на кшталт «тарифомор». 

За словами експертів, підвищувати ціни на енергоносії у цивілізованій країні можна лише за двох обставин: коли доходи населення відповідають рівню справедливої вартості й коли держбюджет може гарантувати субсидії всім, хто їх потребує. В Україні ж немає нічого з вищеперерахованого. 

Тому спрогнозувати недалеке майбутнє українців загалом та жителів Хмельниччини зокрема досить складно: якщо не будуть знайдені владні рішення — доведеться платити, а це спричинить хвилю ще більших протестів. Або тотальну нестачу бюджету, оскільки люди будуть вимушені стати боржниками через просту нестачу грошей.