Економіка

Рахунки боржників Хмельниччини будуть арештовувати автоматично

6 липня в Україні запрацювала Автоматизована система виконавчого провадження (АСВП), що дозволяє державним та приватним виконавцям дізнаватися фінансову інформацію про боржників та накладати арешти на їхні рахунки за годину. Раніше ця складна бюрократична процедура могла тривати місяцями та супроводжувалася різними перешкодами: запити розсилали по всім українським банкам, банк відмовляється надати інформацію на запит, затягувався розгляд листів з вимогою арештувати рахунок тощо. Однак в 2021 році НБУ переглянув свої положення щодо розкриття банківської таємниці, а значить — розв’язав руки виконавцям.

Наразі до АСВП вже підключені  «Приватбанк», «Таскомбанк», «Універсал банк» (разом з  Монобанк), «ОКСІ банк», банк «Восток», «Індустріалбанк» та «ПроКредит банк». Інші 44 банки почали впровадження системи, а ще 11 планують доєднатися невдовзі.

Для пересічних українців таке нововведення означає загрозу арешту грошей на рахунках у разі заборгованості та отримання виконавцями інформації щодо їхньої кількості та залишків. За рейтингом, найрозповсюдженішими видами боргів є: податки на користь держави, кредити та позики, штрафи за порушення ПДР та борги за комірне. Оскільки фінансове становище українців загалом та жителів Хмельниччини зокрема стрімко погіршується, то кількість боржників прогнозовано лише зростатиме. Тож всі ми скоро станемо заручниками банків та виконавців.