Область, Політика, Розслідування

«Великі розбірки в малому Старокостянтинові» — депутат проти поліції

Старокостянтинів днями став епіцентром скандалу за участю депутата міської ради Андрія Поліщука: на камеру зафільмували його штовханину з екіпажем патрульної поліції, в ході якого місцевий політик витяг з автівки правоохоронців чоловіка. Ним виявився місцевий мешканець Євген Рибачок, який кликав на допомогу з автомобіля, де перебував разом зі співробітником поліції.

У інформаційний простір новина потрапила миттю від місцевого жителя Сергія Худого, який позиціонує себе, як громадський активіст, опозиціонер до чинної влади та свідомий мешканець. Кадри відео, відверто, викликають обурення з перших секунд: чималий на зріст Андрій Поліщук зі словами «Льоша, що ти робиш!» силоміць витягав з автівки поліцейського. Відео та допис пана Худого у мережі швидко став «хайповим». Користувачі активно коментували побачене, не шкодували оцінок головного фігуранта, на кшталт «бидлодепутат», «соромно за таких депутатів» тощо. Підключилися навіть не жителі Старокостянтинова, які продовжували розпалювати пристрасті. Однак якщо відкинути емоції, зауважити деякі деталі та спів ставити попередні факти, ситуація може постати перед суспільством зовсім у іншому світлі.

Усі учасники інциденту вже дали пояснення правоохоронцям і якщо буде встановлено факт злочину, винуватців назве слідство. Сам пан Поліщук спершу виклав на своїй сторінці у Facebook світлини пояснень самого Євгена Рибачка, а згодом і власний допис про ситуацію. За його словами патрульні силоміць утримували чоловіка у авто, наділи кайданки та душили, по суті, безпомічного. Причини подібної поведінки поліцейських наразі не розголошуються, але схоже це були особисті мотиви, що переросли у прикладення сили.

Відтак, коли Андрій Поліщук почув крики про допомогу пана Рибачка, він кинувся його рятувати. І це, по факту, йому вдалося, хоча на відео добре видно, що патрульні були озброєні вогнепальною зброєю. Тому постає просте питання: якщо поліцейські знаходяться при виконанні посадових обов’язків, діють у рамках Закону і зазнають перешкоджання своїй роботі у вигляді агресивної поведінки третіх осіб — зброю потрібно й застосувати. Можна припустити, що лише в одному випадку правоохоронці не стануть активно оборонятися проти нападника, а саме коли самі в цей час зайняті чимось не зовсім законним.

Інший аспект, це особиста неприязнь Сергія Худого до Андрія Поліщука. Попередньо, інше відео засідання Старокостянтинівської міської ради засвідчило конфліктну ситуацію між цими добродіями та падіння Сергія Худого зі сцени. Цілком ймовірно, що глибока образа вимагає розплати й досі.

У жодному разі ми не робимо попередніх висновків — це прерогатива слідства. Однак чи можна припустити, що депутат дійсно виявився «народним месником» й захисником у прямому значенні цього вислову? І якби раніше в Україні не були відомими такі назви, як Врадіївка, Кагарлик, Криве Озеро, Переяслав-Хмельницький, притулок «Світанок» та інші місця, де окремі поліцейські лишали свій кривавий слід, то ставити клеймо на депутат можна було б автоматично. Але, на жаль, в нас зовсім інші реалії, тому ставити крапку у «розбірках по-старокостянтинівськи» ще зарано.