Область, Розслідування

Донецькі рокіровки на Хмельниччині

За повідомленням телеграм каналу «Справжній Хмельницький», Нігинський кар’єр, який має унікальні запаси вапняків, перейшов через офшорні компанії під контроль відомого олігарха, родом з Донецька. При цьому державі завдані багатомільйонні збитки.

Отже: Нігинський кар’єр, який розташований у селі Сахкамінь, Кам’янець-Подільського району, із 1930 року постачав вапняк на 60 цукрових заводів Радянського союзу. На той час запаси цього каменю складали 300 мільйоні кубічних метрів. На початку 2000-х тут залишалося 25 мільйонів кубів насичених кальцієм вапняків. Про що писала газета « Голос України». Як зазначало видання, інтерес до нігинського кар’єру мали німці та фіни, цукрова промисловість  яких працювала на хімічних порошках. З 1996 року на підприємстві почали  видобували ще й гіпс та камінь для будівництва. Геологічні розвіддані 2020 року свідчать, що запасів вапняку на північному родовищі «Сахкаменю» вистачить на 30 років, навіть якщо обладнання підприємства працюватиме на повну потужність. 

Спеціальний дозвіл на користування надрами ДП «Нігинський кар’єр» надали у 1997 році. Цей документ дозволяє на ділянці Сахкамінь, Нігинсько-Вербицького родовища видобувати вапняки, які придатні для виробництва цукру. Але мало хто здогадувався, що цю сировину застосовують у виробництві сталі. Вапняк видаляє зайву вологу і непотрібні речовини зі сплаву, якість якого стає вищою. Найбільше вапняку купує металургія. Всеукраїнська асоціація вапняної промисловості писала, що Донецька область лідер у споживанні цього виду породи. А Хмельниччина входить у трійку областей, які найбільше постачають залізницею вапняного каменю.


З 2015 по 2018 роки на посаді керівника «Нігинського кар’єру» був Микола Ткач. У 2017-му підприємство погасило свій податковий борг понад 12 млн. гривень. Про це писала Державна служба з питань праці. Тоді керівник ніби планував підвищити виробництво, модернізувати обладнання та створити  кращі умови праці для робітників. Але у 2017 році робоча група з питань надрокористування анульовує через суд дозвіл підприємства на користування надрами. Хмельницький окружний адмінсуд відмовив Державній службі геології та надр України.

У 2018- му Печерський районний суд накладає арешт на понад 48 тисяч тон вапняка, який видобув «Нігинський кар’єр».  В Ухвалі суду на  сайті youcontrol є інформація, що  тодішній директор ДП «Нігинський кар’єр» у змові з іншими людьми, методом вибуху видобував вапняк. Через що держава понесла особливо великі розтрати майна.

Анулював  ліцензію ДП «Нігинський кар’єр» на користування надрами Верховний суд в травні 2018 року, бо підприємство знову мало борги.

Місце Миколи Ткача зайняв Ян Тітов, що  протримався на посаді керівника з 2018-2020.  Родом Микола Тітов із Донецька,  отримав цю посаду на конкурсі, яке проводило Мінагрополітики.

У жовтні 2020-го керівництво ДП «Нігинський кар’єр» знову змінилося.  Володимир Авраменко, на 2 дні його міняє Петро Стецюк, а потім вдруге Авраменко стає новим господарником підприємства. Цього ж дня новий керівник відзиває подану апеляцію щодо позбавлення підприємства  Ліцензії на користування надрами. «Нігинський кар’єр», за керівництва Авраменка нарощує борги, ліцензію на користування надрами відновити ніхто не намагається. У статусі банкрута підприємство перебуває до сьогодні. Судовий реєстр проти нього налічує 525 рішень, –  Інформує opendatabot.  На початок липня ДП «Нігинський кар’єр» заборгувало державі понад 25 мільйонів гривень податку (25 311 287 грн). Про що свідчать дані сайту «youcontrol».

У червні цього року на аукціоні продали спеціальний дозвіл на користування надрами ділянки «Сахкамінь» Нігинсько-Вербицького родовища , саме там, де працює ДП «Нігинський кар’єр». На аукціоні перемогло товариство «Гірничодобувна промисловість», керівником якого (за дивним збігом обставин) з 2003 – 2018 роки був Володимир Авраменко. Ліцензію за понад 121 млн. гривень купує  «Гірничодобувна промисловість», статутний капітал якого понад 13 тисяч гривень, а засновниками цієї компанії вказані іноземні фірми, які знаходяться на Кіпрі.

Тобто фактично користуватися надрами будуть іноземці, це у той час, коли в статті 13 Конституції України зазначено, що надра Землі, які знаходяться в межах нашої держави є власністю її народу, а держава повинна забезпечувати його право на власність.

Сусідом ДП «Нігинський кар’єр» є приватне акціонерне товариство «Подільські Товтри».  Вид діяльності цієї компанії на  «youcontrol» вказано видобуток будівельного каменю, гіпсу та крейди. Але протягом 2018 -2021 років, у той період, коли підприємство «Нігинський кар’єр» позбавили права на користування надрами, його «сусід» через залізницю зі станції «Нігин» відправляв вапняковий камінь та  відсіви, вапнякове борошно.

 Зараз  державне підприємство «Нігинський кар’єр» знаходиться у стані приватизації, а його майно, площею більше 60 гектарів але без головного активу – Нігинсько-Вербицького родовища, готують до приватизації. Про що вказано  на сайті Фонду держмайна України. 35 будівель, які теж є власністю громади, скоро виставлять на аукціон.