Економіка, Область

Тверде паливо у Хмельницькій області: що краще обрати?

Раніше у рамках підготовки до важкого опалювального сезону ми розповідали про пристрої та прилади, що створюють альтернативу централізованому опаленню. Сьогодні ж ми розглянемо питання твердого палива, що здатне скласти конкуренцію дороговартісному газові. Звісно, це можливо за умови наявності у вас обігрівачів відповідного типу: пічок-буржуйок, твердопаливних котлів чи мурованих грубок. В такому разі витрати на тепло в холодну пору року також можна добряче скоротити й абсолютно не залежати від централізованого постачання енергоносіїв.

І почнемо ми з доволі суперечливого виду палива — горючих сланців. Це продукт розкладання рослинних залишків в перемішку з мінеральними опадами, що утворюється на дні водойм. Сланці на Хмельниччині доволі рідкісні, але зустріти пропозицію можна, причому за доволі низькими цінами, що приваблює покупців. Однак не слід одразу хапатися за цей варіант: сланці мають доволі низьку тепловіддачу, але найгірше — утворюють при спаленні багато золи та ще більше сажі. Це небезпечно, оскільки може спричинити засмічення димоходів пічок та систем газовідведення у котлах. Відтак низьку вартість палива в рази перевершить чек за ремонт, а в найгіршому випадку порушення вентиляції може призвести до фатальних наслідків для мешканців домогосподарства.

Далі в нашому перелікові торф — це наймолодший викопний вид палива, що в далекому майбутньому мав би стати вугіллям. Одна вже зараз торф видобувають із боліт, сушать, пресують та постачають для опалення. У торфу також доволі висока зольність при згоранні, однак вже в десятки разів менша, ніж у сланців. Та й покладів торфу на Хмельниччині вистачає, тому дефіциту цього виду палива в нашій області точно бути не повинно. Ціни коливаються від 3 000 грн до 5 500 грн за тонну, залежно від методів сушки та пресування.

Незмінним, звичним та очевидним видом палива є дрова. Хмельницька область багата лісами та насадженнями, тому з дровами проблем теж, наче, не мало би бути. Однак в порівнянні з минулим роком, вартість звичайних дров підскочила у 5-6 разів. Це спричинило також спекуляції та активізувало діяльність аферистів, які прагнуть нажитися на популярних запитах від населення. На відміну від більшості інших видів палива, дрова продають не тони, а кубометрами, тому співвідношення вартості визначати доволі складно. Приміром 1 м3 дров дорівнює близько 200 кг торфу за сумарною тепловіддачею; середня вартість коливається в районі 1000 грн. При виборі дров, як основного виду палива, зважайте, що для розпалу їх спершу треба розпиляти чи порубати, тому заздалегідь поцікавтеся, у якому вигляді постачальник привезе вам замовлені дрова.

Похідними від дров є паливні брикети й пелети, що дедалі більше набирають популярності серед населення одразу за кількома ознаками: тепловіддача, зручність у використанні, транспортуванні та зберіганні та вимоги деяких сучасних теплових установок. Брикети зазвичай більш об’ємні, прямокутної форми та виготовлені зі спресованих пиломатеріалів: тирси, ошурок тощо. Пелети можуть бути різної форми та розміру, мати заокруглені краї та порожнини й виготовляються з будь-чого: спресована солома, лузги соняшникового насіння, відходи меблевого виробництва й багато іншого. Основна перевага цього виду палива — велика тепловіддача за рахунок щільності матеріалу. Відтак один брикет чи умовний кілограм пелет здатен замінити купу звичайних дров. Зараз в нашій області та за її межами активно розвивається виготовлення цих видів палива, однак вартість лишається доволі високою: близько 4000 грн за тону брикетів та близько 7000 за стільки ж пелетів.

Насамкінець, найбільшу тепловіддачу та ефективність має кам’яне вугілля, що раніше широко використовувалося по всій Україні. Із захопленням Донбасу поставки вугілля для населення різко скоротилися й, відповідно, зросла його вартість. Зараз тонна антрациту вартує на Хмельниччині близько 9500 грн. Однак така кількість палива здатна замінити, скажімо,  майже дві тони торфу.

Таким чином знайти альтернативу газу чи забезпечити свою домівку теплом на зимовий період з використанням різних видів твердого палива цілком можливо, хоча й недешево. В будь-якому випадку слід пам’ятати, що обігрів оселі самотужки з використанням горючих речовин має підвищену небезпеку. Тому перед початком опалення слід перевірити справність димоходів та вентиляції, а під час експлуатації — слідувати правилам поводження з тепловими пристроями.