ТЦК
Війна

Лише 40% сімей отримують сповіщення про загибель родича-військового від ТЦК СП»: Результати дослідження ефективності роботи центрів комплектування із родинами військових

Громадська організація «Об’єднання матерів і дружин Захисників України» разом із агенцією Info Sapiens провели дослідження ефективності роботи ТЦК СП із родинами військовослужбовців, загиблих, полонених, зниклих безвісти. 

Ситуація оцінювалася у порівнянні до та після початку повномасштабного вторгнення. Після лютого 2022 року збільшилася кількість сімей, які звертаються за консультаціями до ТЦК СП. Та попри це рівень інформування щодо пільг і соцгарантій залишається досить високим – трохи більше ніж 70%. 

Опитані так відзначають якість та повноту наданих консультацій: 

43% – задоволені обсягом отриманої інформації;

36% – частково задоволені;

20% –  повністю не задоволені наданою інформацією.

Проте цілком задоволених роботою ТЦК СП стало менше на 15%. А показник незадоволення зріс на 11%. 

Загалом труднощі, з якими зіштовхуються родини загиблих військових, стосуються двох напрямків: емоційного сприйняття й функціональних обов’язків. 

Інструкція про поховання військовослужбовців передбачає обов’язковий візит представників ТЦК СП до кожної родини і спілкування віч-на-віч. Проте на практиці менше половини сімей отримати трагічну звістку від військового комісара. Йдеться про   40% опитаних. І лише у ⅔ цих випадків – зустріч для інформування відбулася особисто. 

Також родини відзначають, що їм доводиться частіше відвідувати ТЦК СП, щоб отримати необхідні документи. 40% опитаних більш як п’ять разів зверталися до центрів комплектування. До 2022-го – цей показник становив 30%. 

Проведене дослідження свідчить, що необхідно змінювати алгоритм взаємодії ТЦК СП із родинами військовослужбовців. Впроваджувати заходи, які дозволять полегшити отримання пільг і соцвиплат. 

«Об’єднання матерів і дружин Захисників України» дослідило міжнародний досвід правового і соціального захисту громадян, які загинули, виконуючи військовий обов’язок. На основі цього дослідження пропонуємо такі кроки, що допоможуть розв’язати низку проблемних питань у взаємодії між сім’ями і ТЦК СП.  

  1. Розробка та впровадження системи автоматизації процесів нарахування, перерахування пенсійних та соціальних виплат.

Це дозволить уникнути бюрократичної тяганини, зменшити кількість відвідувань ТЦК СП родинами та випадків втрати документів підрозділами. 

  1.  Створення дорадчих органів при ТЦК СП за участі громадських організацій.

Таким чином вдасться нормалізувати ситуацію з «емоційним»  напрямком роботи ТЦК СП. Поліпшити комунікацію з родинами, знизити рівень байдужості, неввічливості та хамства. 

«Об’єднання матерів і дружин Захисників України» готове співпрацювати з ТЦК СП та держорганами в цьому напрямку. Адже підтримка родин загиблих – наша спільна робота. І вона потребує системного, а не точкового реагування на труднощі. 

Родини загиблих і зниклих безвісти – дуже вразлива категорія, яка вже має травмуючий досвід. І розв’язання їхніх соціальних питань, полегшення процедури отримання законних пільг –  наш обов’язок», – говорить голова «Об’єднання матерів і дружин Захисників України» Наталія Музика.