інфекція
Область

Кашлюк (коклюш) в Хмельницькому, яка ситуація на сьогодні

Кашлюк – це високо заразне захворювання дихальних шляхів, спричинене бактерією. Він передається від людини до людини, переважно повітряно-крапельним шляхом під час кашлю або чхання. Багато дітей, що заразилися кашлюком, страждають від приступів кашлю протягом 4-8 тижнів.

У Хмельницькому за період 2020-2023 років був зафіксований лише один випадок кашлюку. Проте у поточному році їх вже було 18, з яких восьмеро хворих були госпіталізовані в місцеву інфекційну лікарню.

Характерними ознаками кашлюку є відсутність високої температури та виражених катаральних явищ. Інкубаційний період від зараження до появи симптомів становить від 3 до 14 днів. Хворі або люди із стертою формою захворювання можуть бути джерелом інфекції.

Кашлюк може призвести до серйозних ускладнень, таких як пневмонія, судоми, набряк мозку, гіпоксична енцефалопатія та зупинка дихання. Проте випадки кашлюку у щеплених дітей, як правило, мають легкий перебіг.

При перших ознаках кашлюку важливо звернутися до сімейного лікаря, пройти обстеження на кашлюк через 5-7 днів або навіть раніше у випадку підозри на захворювання, особливо якщо був контакт з хворим. Лікування слід отримувати згідно з рекомендаціями лікаря.

Рекомендується:

  • Одягати дитину відповідно до погодних умов, щоб уникнути перегрівання чи переохолодження.
  • Зволожувати повітря у приміщенні, де перебуває хворий.
  • У колективних закладах не допускати дітей з ознаками тривалого кашлюку і направляти їх на обстеження до сімейного лікаря.

Найефективнішим заходом захисту від кашлюку є вакцинація, яка проводиться згідно з календарем щеплень з 2-місячного віку. Для дітей це включає 4 щеплення, три з них виконуються до 1 року з інтервалом у 2 місяці, а четверте – через 1 рік після останнього, у 18 місяців.

Важливо дотримуватися точних інтервалів між щепленнями, оскільки це впливає на ефективність імунітету. Вакцинацію проти кашлюку проводять тільки до досягнення віком 6 років.

Епідеміологи наголошують: особливо важливо захистити маленьких дітей, особливо тих, що молодше 2 років, оскільки вони переносять захворювання на кашлюк важче. Щеплені діти також можуть захворіти, але у легшій формі.