узвар
Бізнес, Економіка, Область

Хмельничани з Ярмолинець експортують узвар до Європи та Америки

Старий радянський консервний завод в Ярмолинцях, на Хмельниччині, – об’єкт міг легко перетворитися на гору металобрухту. Протягом більш як двадцяти років завод перебував у стані зупинки, поки не був придбаний групою підприємців, які вирішили реанімувати цей об’єкт для виробництва нового продукту – узвару.

Перші партії напою були розлиті в скляні пляшки незадовго до початку великої війни. Зараз хмельницький узвар став популярним продуктом, доступним у всіх великих супермаркетах України, а також експортується в Польщу та Сполучені Штати.

Ставка на напій без цукру виявилася виграшною, враховуючи світові тренди щодо здорового способу життя. “Численні дослідження показали, що вживання цукру може шкодити здоров’ю. Серед безцукрових фруктових напоїв була велика популярність, але масового продукту в цьому сегменті не було”, – зауважує співвласник заводу.

На початкових етапах засновники компанії пропонували розмістити свій узвар в автоматизованих барах мережі фітнес-клубів SportLife. Таким чином вони провели експеримент, щоб визначити, чи будуть споживачі готові платити за цей продукт.

Результат виявився приємним з великою кількістю покупців, які купували узвар нарівні з водою. Пізніше напій було запропоновано для реалізації в магазинах.

Перші поставки узвару в супермаркети почалися у вересні 2021 року, а угоди були підписані в середині 2022 року, включаючи угоду з мережею АТБ. Напій продається в скляних пляшках за ціною 60-70 грн за 750 мл. Незважаючи на високу ціну, він знайшов свою аудиторію.

Зокрема, для експорту на ринок Польщі був розроблений окремий бренд – “Lwowski sad”. Першу партію узвару експортували восени 2023 року, але через обмеження на українсько-польському кордоні експорт тимчасово припинився. Це призвело до втрати партнерства з першою мережею супермаркетів, незважаючи на успішний продаж узвару.

Зараз підприємці шукають нових партнерів у Польщі, а також розглядають можливість експорту в США та країни Європейського Союзу.