Місто

Як Хмельницький став енергонезалежним містом

При погляді на аварійні відключення електроенергії, які тривають в деяких населених пунктах до 10 годин, стає очевидним, що майбутня зима стане великим випробуванням. Особливо для мешканців багатоповерхівок, які залежать від центрального опалення та водопостачання. Хмельницький, можливо, єдине місто в Україні, яке вже сьогодні може гарантувати тепло у багатоповерхівках навіть під час тривалих блекаутів. На відміну від дизель-генераторів, когенераційні установки використовують газ для виробництва електроенергії та тепла. Це ефективний спосіб, який дозволяє Хмельницькому виробляти електроенергію для власних потреб і навіть продавати її на енергоринку. Заступник міського голови, Василь Новачок, розповів “Еспресо.Захід” про переваги когенераційних установок та їх доступність на ринку.
Чи вистачає електроенергії, яку виробляють когенераційні установки Хмельницьктеплокомуненерго? Хмельницькому зараз працює 15 когенераційних установок, розташованих на різних об’єктах теплокомуненерго. Вони працюють на повну потужність практично протягом всієї зими та опалювального сезону, що минув. Це дозволяє забезпечити комунальне підприємство електроенергією повністю і навіть продавати зайву енергію на ринку.

Використання когенераційних установок є надійним джерелом електроенергії, особливо в умовах загрози від ворога. У порівнянні з мережами обленерго та Укренерго, це виявляється вигіднішим та менш вразливим у великих конфліктних умовах. Когенераційні установки, які використовують газ, є ефективними генераторами електроенергії, оскільки вони виробляють також тепло, що становить приблизно 50% їхньої корисної дії. В порівнянні з дизельними генераторами, такі установки мають більш доступну ціну та простішу логістику, оскільки газ постачається по трубопроводах. Однак, наявність та обслуговування когенераційних установок на українському ринку може бути питанням. Хоча вони є більш доступними та ефективними з точки зору ціни та ефективності, їхнє знаходження та обслуговування може вимагати додаткових зусиль.

Звичайно, для операцій з таким обладнанням потрібні кваліфіковані інженери, які зможуть встановити та обслуговувати його. Справа не така проста, і не на кожному підприємстві знайдеться фахівець, який впорається з цим завданням. На жаль, компанії, які надають такі послуги, можуть бути перевантажені роботою, особливо в період мобілізації.

В умовах великої війни важливо обирати генерацію з невеликою потужністю, щоб уникнути привернення уваги ворога. Це може бути єдиним шляхом забезпечення тепла в прифронтових містах. Звичайно, такі установки можуть забезпечувати електроенергією інші об’єкти цивільної інфраструктури, але їх потрібно буде встановити достатньо багато. Зараз основним завданням є відновлення роботи котелень або будівництво нових на місці зруйнованих ТЕЦ. Теплоцентралі, які є досить значними об’єктами, можуть бути під загрозою, тому важливо мати власну децентралізовану генерацію в містах.

фото Хмельницької міської ради