П’ять сіл Хмельниччини позбулися радянської спадщини: Москалівки та Червоних Островів більше немає
18.06.2025
Леонід Захарович Штейн з’явився на світ у Кам’янці-Подільському, що в Хмельницький області в простій родині. Він був другою дитиною в сім’ї. Доля випробувала його з самого дитинства – під час війни родина евакуювалася до Ташкенту, де батько, 36-річний Захар Лазаревич, помер від тифу.
Після війни мати Чарна Абовна з дітьми переїхала до Львова. Цікаво, що Леонід навчився грати в шахи досить пізно – лише у 10 років. У тринадцять він вступив до першої у Львові шахової школи, де його вчителем став Олексій Сокольський, відомий український шахіст.
У юні роки Штейн повністю зосередився на шаховій грі, приділяючи їй майже весь свій час. У 15 років він здобув перший розряд та увійшов до збірної Львова. Характерною рисою його гри була неймовірна швидкість, хоча спочатку це іноді заважало йому на пізніх стадіях партій.
Службу в армії з 1953 по 1956 рік Леонід використав для професійного зростання – став чемпіоном Збройних Сил. Після повернення він поставив за мету стати майстром спорту, що й здійснив у 1959 році.
Справжній злет кар’єри нашого земляка розпочався у 1960-х роках. Леонід тричі ставав чемпіоном СРСР – у 1963, 1965 та 1966 роках. За тих часів цей турнір був сильнішим за будь-який міжнародний.
У світі шахів наш земляк заробив репутацію блискучого гросмейстера. Показовим є його баланс зустрічей з чемпіонами світу: з Михайлом Ботвинником – 1:1, з Василем Смисловим – 1:1, з Михайлом Талем – 3:0, з Тіграном Петросяном – 1:1, з Борисом Спаським – 3:2.
На жаль, доля відміряла талановитому кам’янчанину неповних 39 років життя. Леонід Штейн помер 4 липня 1973 року у московському готелі “Росія”, де мешкали члени збірної СРСР перед від’їздом на міжнародні змагання.
Як згадував великий Роберт Фішер: “Леонід Штейн був талановитим шахістом, блискучим гросмейстером і добрим другом. Я був вражений його смертю у 1973 році…”
Поховали видатного шахіста на Байковому кладовищі в Києві. На його честь проводилися меморіальні турніри у Львові.
У грудні 2022 року іменем Леоніда Штейна було названо сквер у Львові. Ми вважаємо, що й Кам’янець-Подільський має гідно вшанувати пам’ять свого видатного земляка. Адже саме наше місто стало колискою для одного з найталановитіших шахістів ХХ століття, який своїми досягненнями прославив не лише рідне місто, але й усю Україну.
за матеріалом: champion.com.ua